Vakkorama Paper | 2019’un en çok konuşulacak sergileri
4247
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4247,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

2019’un en çok konuşulacak sergileri

 

Tate’te açılacak Nam June Paik’in sergisinden Manet’ye, Venedik Bienali’nden Rubens’e, 2019 takviminde dünya çapında ilgi uyandırması beklenen sergiler neler?

 

İstanbul için yılın şüphesiz en merakla beklenen etkinliği antroposen kavramıyla yakınlaştıracak olan Yedinci Kıta başlıklı 16. İstanbul Bienali. (Özel hazırlanan sözlükle bu yılki bienale ısınma turu için tıklayın) Arter de aşağı yukarı aynı zamanlarda, Eylül ayında yeni sezon sergileri için Dolapdere’deki yeni binasını birkaç farklı sergi ve etkinlik programıyla izleyicisine açacak.

 

Washington National Gallery of Art, Mart-Temmuz aylarında ilk kez Venedik’in Rönesans sanatçısı Jacopo Tintoretto’nun çizimlerine ve yağlıboya resimlerinin yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yapacak. San Fransisco’daki Legion of Honor Museum’da Nisan itibariyle Rubens’in erken dönemini konu alan Early Rubens sergisi açılıyor. MoMA’da Mart-Haziran tarihleri arasında, New York Şehir Balesi’nin kurucuları arasında yer alan Lincoln Kirstein’ın sanatçı ve kostüm tasarımcısı arkadaşlarının ve Latin Amerika sanat üretimlerinin ağırlıkta olduğu, MoMA’nın kalıcı koleksiyonundan 200 işe yer verdiği Modern başlıklı sergisi var.

 

Fotoğrafa meraklıysanız bu yılki seyahatlerinizde Los Angeles ya da Brooklyn varsa mutlaka şu sergileri görmelisiniz: Getty Center programında Mart-Haziran tarihleri arasında, fotoğrafa sanatsal bakış kazandıran ilk temsilcilerden Oscar Rejlander’in (1813-1875) işlerini görebileceğiniz bir sergi var. Sanatçının 30 farklı negatifin kolaj tekniğiyle tek bir printe taşıdığı başyapıtı “The Expression of the Emotions in Man and Animals”ı da (1872) sergi kapsamında görebilirsiniz. Brooklyn Museum ise bu yaz siyah-beyaz New York fotoğrafları ile ünlenen Garry Winogrand’ı (1928-1984) ağırlayacak. Bu Winogrand’in 1967’den bu yana renkli fotoğraflarını kapsayan ilk sergisi. O yıl MoMA’da gerçekleşen New Documents başlıklı sergide projeksiyonun bozulmasının ardından bu fotoğraflar hiç gösterilmedi.

 

58 edisyonu ile Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi ise 11 Mayıs-24 Kasım tarihleri arasında sanatseverleri Venedik’e taşıyacak. Institute of Chicago’da Mayıs-Eylül döneminde Manet and Modern Beauty başlıklı sergiyi yakalayabilirsiniz.

 

Ekim ayında, Tate Modern’de video sanatının neredeyse yarım yüzyıldır en heyecanlı işlerini üreten Nam June Paik’in The Future Is Now başlıklı sergisi açılıyor. Tate Modern ve Britian programında yıl boyu Van Gogh’dan, Pierre Bonnard’a dikkat çeken başka sergiler de var.

 

 

Museo del Prado Madrid’deki “Sofonisba Anguissola and Lavinia Fontana: Two Models of the Female Artist başlıklı sergi iki özel kadın sanatçıyla tanışmanızı sağlıyor. Berlin Alte Nationalgalerie ise Ekim’de açılacak sergisinde 1918’den önce eserler vermiş kadın sanatçıları ağırlıyor. Guggenheim Bilboa’da ise 22 Mart’ta Jenny Holzer’ın retrospektifi açılacak.

 

Bu yıl Amsterdam seyahatiniz varsa, Rijksmuseum’da 2019’un Rembrandt yılı olarak kutlanacağını not düşmüş olalım. Berlin’de ise 31 Ağustos-8 Eylül tarihleri kente yayılı mekanlarda Bauhaus haftası olarak kutlanacak.

 

Category
KÜLTÜR-SANAT