Vakkorama Paper | 5 Dakika Daha Lütfen: Murakamı’nin Çalışma Masası’ndayız
4367
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4367,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

5 Dakika Daha Lütfen: Murakami’nin Çalışma Masası’ndayız

 

Bu çalışma masası dünyanın en etkili 100 ismi arasına giren, 20. yüzyılın en önemli ve sevilen yazarlarından birine ait. Haruki Murakami, 2018 sonbaharında bu masada en son Kumandanı Öldürmek’i yazdı. Önce bir-iki paragrafla başladı. Ardından hiçbir planı olmadığı için bıraktı. Aylar sonra aklına roman fikri geldi ve yazmaya başladı. Bir buçuk yılın sonunda bitmişti.  Murakami’nin yazı masasında devriye sabaha karşı 4 sularında başlıyor. Yazdığı zamanlarda istisnasız her sabaha karşı aynı saatlerde buraya geliyor. Kahvesi ile birlikte oturuyor ve yazmaya başlıyor.

 

“Başladığınızda sonunu bilirseniz o romanı yazması hiç de zevkli olmaz. Bir sanatçı resme geçmeden eskizler, desenler çalışabilir. Ben beyaz kanvasa başlarım.”

 

Murakami’nin kitapları gibi, çalışma masası da müthiş sıradan ve fantastik (masadaki üç tılsım: üzerinde örümcek olan ahşap yontma bir ayak heykeli, kabuklu fıstık objesi, yaban arılı mermer taş.)

 

Seyahatlerinden topladığı objeler dizili. Amerika’da bir toptancıdan aldığı çok sayıda ucu sivriltilmiş kurşun kalemi var. Odasının büyük bir kısmını çoğu caz arşivinden oluşan 10.000 parçalık plak koleksiyonu çevreliyor.

 

Murakami 70 yaşında

 

2019 yılına, 12 Ocak’ta 70 yaşına girerek ve New York Times’a harika bir röportaj vererek başladı Murakami. Bugüne kadar yazdığı pek çok kurgu için arkadaşlarının onu arayıp şimdi ne olacak diye sorduğunu söylüyor, röportajın devamında 928 sayfalık fenomen kitabı 1Q84’den de söz ediyor: “Die Hard 8 ya da Jurrasic Park 4’ü yapmak gibi olur, devamını yayınlamayı düşünmüyorum.” (Hikayenin (Tengo’nun kızının başrolde) bir devamının olduğunu hatta çok ilginç olduğunu da ekledi. Hayranları için 2019’un ilk manşetlerinden biri.) Uzun lafın kısası, Murakami bu hikayeyi şimdilik kendine saklıyor ve bundan keyif aldığını saklamıyor…

 

Yaşamı “yazdığı zamanlar hariç, sıradan” Murakami’ye göre. Akşam 9 gibi uyuyor, tabii beyzbol maçı yoksa. Her sabah koşuyor, yüzüyor. Müzik merakının grup isimleri, farklı janr’lar ile kitaplarında da izini sürebiliyorsunuz. Murakami müzikten besin kaynağı olarak söz etmeyi seviyor. Hatta onu sağlıklı tutan iki şeyden biri müzik, ikinci sırada pek çok kitabına da sızan kediler var. Yazmaya başlama hikayesi ise tam Murakami’lik. İlk kitabını 29 yaşında yazıyor, o zamanlar kendisi bir caz kulübünün sahibi. O yıllar yazarlık yerine kokteyl, sandviç yapıyor ve sandviç konusunda hala iddialı! 1978 yılında fanı olduğu takımın beyzbol maçına gidiyor, maç sırasında bir kitap fikri aklına geliyor ve maç çıkışı gidip malzemelerini alıp yazmaya başlıyor. (İlk kitabı Hear The Wind Sing 1979’dan bu yana, 22 kitap yayınladı.)

 

Meraklısına not: Murakami’nin websitesinde çalışma masasındaki detaylarda ve hayatında serbest dalışa geçebilirsiniz. En sevdiği Radiohead albümü hangisi, favori yemeği ne ve daha pek çok soruya cevap verdiği bir fotoğraf galerisi var.

 

Murakami, kendisinden okuma tavsiyesi isteyenlere bugüne dek röportajları aracılığıyla şu beş kitabı önerdi:

 

1 Philip Marlowe Series, Raymond Chandler

2 The Great Gatsby, F.Scott Fitzgerald

3 Catcher in the Rye, J.D. Salinger

4 The Brothers Kramazov, Dostoyevsky

5 The Castle, Franz Kafka

Category
LIFESTYLE