Vakkorama Paper | Aı Weıweı bir ev tasarlarsa…
4896
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4896,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Ai Weiwei bir ev tasarlarsa…

 

Çin’in en ünlü çağdaş ve muhalif sanatçısı Ai Weiwei, dünyanın dört bir yanında açtığı sergilerle ve son dönemde mültecilere dair çalışmalarla adından söz ettiriyor. Sanatçının New York’ta bir sanat koleksiyoneri için tasarladığı Tsai Residence ise onun imzasını taşıyan yegane özel mülk.

 

2002-2006 yılları arasında Jinhua Mimari Parkı’nda pavyonlar tasarlayan, 2008 Pekin Olimpiyatları için Pekin’de ulusal stadyumu bir kuş yuvasına dönüştüren Ai Weiwei’nin imzasını taşıyan bu rezidans, çelik, taş, ahşap, mermer gibi malzemeyi ve sadeliği önplana çıkaran minimal bir tasarıma sahip.

 

2006’da Çinli ve ABD’li iş insanı Chistopher Tsai tarafından sanatçıya bir inziva mekanı olarak ısmarlanan projedeki ana yapı endüstriyel bir kübü andırıyor. 150 bin metrekarelik arazi üzerine yerleşen diğer yapı, Y şeklindeki misafir evi ise çelik cepheye sahip, içi ahşap ağırlıklı, burada da sıcak ve samimi bir alan yaratmak istemiş sanatçı.

 

Hudson Valley’de bulunan inziva evi, ilk olarak 2013 yılında el değiştirdi ve 4,25 milyon dolara satıldı. Şimdilerde ise 5,25 milyon dolara yeniden satışta. Ai Weiwei’nin İsviçreli mimarlık ofisi HHF Architects işbirliğiyle tasarladığı rezidans “yaşanabilir sanat” olarak tanımlanıyor.

 

Category
LIFESTYLE