Vakkorama Paper | Balondan heykel ve yenilebilir tatlılar
4620
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4620,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
V/LOVE

Balondan heykel ve yenilebilir tatlılar

 

Balona dair ilk aklınıza gelenleri bir kenara bırakın. Sizi bu ligin en sıradışı kahramanlarıyla tanıştıralım. Japon balon sanatçısı Masayoshi Matsumoto yapıştırıcı, marker kalem gibi hiçbir yardımcı kullanmadan –Jeff Koons’unkiler gibi paslanmaz çelik formunda değil- gerçek balonlardan inanılmaz detaylara sahip hayvan heykelleri yapıyor. Doğal yaşam, bitkiler ve böcekler de karmaşık formlarıyla sanatçının ilgi ve üretim alanında. Matsumoto’nun renkli üretimlerini buradan takibe alabilirsiniz.

 

Yenilebilir balonlar ise Michelinli şef Grant Achatz’ın Chicago’daki üç Michelin yıldızlı restoranı Alinea ile dünyanın bir süredir gündeminde. Şefin 2016’dan bu yana imza tatlısı olan yeşil elma aromalı yenebilir balonu evde denemek isterseniz, Alinea ve şef Grant Achatz’dan ilham alan tarifi burada.