Vakkorama Paper | Banksy yine gündemde!
4981
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4981,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Banksy yine gündemde!

 

Kimliği gizli ünlü sokak sanatçısı müzayedede şok etkisi yaratan kendini imha eden eserinin ardından Venedik Bienali çıkartmasıyla da yaz aylarında adından söz ettirmişti. Şimdilerde ise İngiltere’nin Brexit açmazıyla çalkalanan gündemine selam çakan ‘Devolved Parliament’ işiyle gündemde. Banksy’nin aynı zamanda bugüne kadar ürettiği en büyük tuval işi olan ‘Devolved Parliament’, ilk kez 2009 yılında Bristol Müzesi’nde sergilenmişti. Müze tarafından Brexit gününde yeniden sergilenen eserde İngiliz parlementosunda vekillerin yerini şempanzeleri görüyoruz. 3 Ekim’de satışa çıkacağı Sotheby’s’de 2 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor. Banksy her ne kadar her fırsatta eserlerinin satılmasına karşı olduğunu dile getirse de 2008 tarihinde satılan Keep It Spotless işiyle müzayede rekoru 2 milyon dolara yakın.

 

Bir diğer Banksy gündemi ise Chris Levine’in onu arkadan görüntülediğini iddia ettiği fotoğraf çevresinde toplanıyor. 17 Eylül akşamı gerçekleşen Sotheby’s London’da 35bin sterline alıcı buldu. Fotoğraftaki kişi, kapüşonunu kafasına geçirmiş herhangi biri olabilecek gibi duruyor. Ve elbette bu portrenin Banksy’ye ait olup olmadığını ise Levine ve Banksy’den başka kimsenin bilmesine imkan yok. Banksy’nin arkadan çekilmiş ‘fotoğraf’ından dört kopya ürettiğini söyleyen Levine, Art Newspaper’a yaptığı açıklamada diğer üç kopyadan birinin Banksy’de, birinin kendinde ve üçüncü edisyonun da müzisyen Robert Del Naja’da olduğunu belirtti.

Category
KÜLTÜR-SANAT