Vakkorama Paper | BARF nedir?
4807
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4807,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SATIN ALMA SAHİPLEN

BARF nedir?


Biologically Appropriate Raw Food –kısaltma adıyla BARF, evcil dostlarımızın doğalarına uygun olan gıdalarla beslenmelerini temel alıyor. Kedi ve köpeklerde sağlıklı ve uzun bir ömrün önemli destekçisi olarak gösteriliyor.

 

Türkiye’de yeni yaygınlaşmaya başlayan BARF, yanlış bilinen bir gerçeğin de altını çiziyor:

 

Çiğ beslenmenin hayvanlar üzerinde zararlı değil tam aksine çok daha sağlıklı sonuçları olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirerek ömrü uzattığı bilimsel olarak kanıtlandı. (Bir başka deyişle taze, aroma ve besin değeri yüksek olan çiğ et, köpekleri ve kedileri saldırgan değil, sağlıklı ve mutlu kılıyor.

 

BARF beslenmeyle aynı zamanda alerji sorunlarının azaldığı, ağız çevresi ve beden kokularının da hafiflediği gözlemleniyor. Dışkı ve idrarlarında (kuru mamayla beslenen hayvanlara kıyasla) ciddi bir değişiklik ve azalma görülüyor. Su ihtiyacının önemli bir kısmının çiğ et, meyve ve sebzelerden karşılanmasıyla böbrekler korunuyor. Daha pek çok faydasının sıralandığı bu beslenme şeklinin en önemli konusu taze besinlerin bakteri üretmeyecek ve besin değerini kaybetmeyecek şekilde dondurularak, uygun ortamda muhafaza edilmesi. Dünyanın farklı yerlerinde hayvanlara özel açılan BARF corner’ların örneklerini henüz Türkiye’de göremesek de internet üzerinden siparişle kedi ve köpekler için BARF öğünler hazırlayan ve soğuk zincirde gönderim yapan yerler var.

 

Genellikle çiğ et, kemik, meyve ve sebzelerden oluşan öğünlerin gramajı, kedi ve köpeğinizin ağırlığına göre ayarlanırken; yaş, vücut tipi, günlük aktivite durumu, varsa hastalık ve alerji durumları da öğünlerin içeriğinde belirleyici oluyor.

 

Kediniz ya da köpeğiniz BARF beslenme düzenine alışık değilse, BARF’a geçiş süreciyle ilgili mutlaka veteriner hekiminize danışın. Hayvanlarda beslenme tipinde yapılacak değişikliklerde yumuşak geçişler öneriliyor ve takip gerekiyor. Kimi meyve ve sebzelerin hayvanlar için sakıncalı olabildiği gibi, öğünlere sakatat gibi farkı et grupları da dahil ediliyor.


Daha fazla bilgi edinmek, tecrübelerini paylaşanları dinlemek, veterinerden görüş almak için BARF , Raw For Us , Raw & Barf Türkiye Facebook grubu hesaplarını takibe alabilirsiniz.