Vakkorama Paper | Bir kediyle bir köpek: Nasıl dost olur?
5097
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5097,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Bir kediyle bir köpek: Nasıl dost olur?


Kedilerle köpeklerin anlaşamadığı klişesine inananlarda mısınız? Oysa doğru bir tanışmayla ömürlük dostlara dönüşmeleri mümkün. Nasıl mı? Öncelikle kedili bir eve gelen köpekle, köpekli bir eve gelen kedi için birbirinden farklı yaklaşımlar ve hazırlıklar gerektiğini söyleyelim. Ve Elbette kedi ve köpek farklı iletişim ve davranış biçimleri sergileyen ırklardır. Bu nedenle elbette istisnai/travmatik durumlar nedeniyle bazıları arasında uyum söz konusu olmayabilir.

 

 

Köpekli eve gelen kedi için süreç

 

Genel anlamda kendine bir yuva sahiplenen köpeklerin yeni gelecek hayvanlara alışması, kedilerden daha nispeten kolaydır. Onları yavruyken tanıştırmak ise hayvanlarınızın sosyal gelişimine katkı sağlar, birbirilerine alışma süreçlerini hem kolaylaştırır hem de hızlandırır.

 

Kedinin köpekle herhangi bir travma yaşamamış olması burada en çok dikkat edilmesi gereken konu. Karakterlerini gözlemlemeli ve uyum sağlayacağınızdan emin olduğunuz bir eşleşme için bu tanışmayı gerçekleştirmelisiniz. Örneğin çok çekingen ve sakin bir köpeğiniz varsa yerinde durmayan ve inatçı bir kediyle olumsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Hareketliliği azalmış yaşlı köpeklerle sakin kediler daha iyi anlaşır.
Kedi eve gelmeden köpeğinizi öncelikle onun kokusuyla alıştırmalısınız. Kedi kokusu taşıyan bir giysi ilk adım için yeterli.

 

Kediyle eve giren siz olun. Köpeğinizle tanışma anında tasmalı ve kayışlı olmasına dikkat edin. Belirli bir süre taşıma kutusunda birbirlerini görmelerini sağlayın, ardından en az birkaç gün sonra serbest alanda yan yana getirin. Serbest alana geçme zamanına mutlaka davranışlarını gözlemleyerek karar verin. Tırnaklarını olası yaralanmaya karşı kesin. Tanışmayı ikisinin de tok olduğu bir ana saklayın.

 

Serbest alana geçmeden önceki aşama, kediyi ilk olarak bir saat onun için hazırladığınız alanda yalnız bırakmak ve yeni yaşam alanına alışmasını sağlamak. Kedinin kum, yemek gibi ihtiyaçlarını için ayrı bir alan hazırlamalısınız. Kimi köpeklerde kedi tuvaleti yemek gibi bir alışkanlık oluşabildiği için bu alanı kedi tuvaletinin köpeğin erişemeyeceği bir yer olarak uzun süreli kullanmanız da gerekebilir.

 

Bir saatin ardından -gerekirse ona daha uzun zaman tanıyın- kedinizi odadan çıkarın, köpeğinizi bu odada en az bir saat yalnız bırakın. Bu sürede kedinizin evin diğer alanlarıyla da aşina olmasını sağlayın. Ardından kediyi odaya götürün, köpeği çıkarın. Kedinizle köpek arasında herhangi bir tansiyon sezmiyorsanız kapıyı aralık bırakın. Kedi kapısı ya da içeri köpeğinizin giremeyeceği bir şekilde birlikte yaşam sürecine başlayabilirsiniz. Serbest alana geçişte evde sadece aile üyeleriniz olsun. Kediyle köpeğinizin ilk buluşmasını kalabalık ya da gürültülü bir ortamda gerçekleştirmeyin. Köpeğinizi dışarıda oyun ya da koşudan sonra bu buluşmaya hazırlamak her zaman için iyi bir fikir.

 

Köpeğinizin kediye karşı her iyi davranışını ödüllendirerek onu da mutlu etmeyi ihmal etmeyin. Ve hepsinden önemlisi bu buluşmadan ve onları evde yalnız bırakmadan önce mutlaka çalıştığınız eğitmen ve veterineri bilgilendirin, süreçe dair tavsiye ve öneriler alın.

 

Kedili eve gelen köpek için süreç

 

Kedilerin ne kadar sabit fikirli olabildiğini eminiz biliyorsunuz. Yani bir kedi köpeklerden hoşlanmıyorsa, hoşlanmıyordur. Bunu köpek sahiplenmeden önce çevrenizde kedilerle uyumlu köpek sahibi bir arkadaşınız varsa mutlaka önce evinizde deneyimleyin. Kedinizi bir köpeğe alıştırmak için öncelikle bu köpeğin sesiyle tanıştırmalısınız. Havlamasından korkmamalı. Sesi kaydederek evde kediye dinletme köpek eve gelmeden önceki süreçte kullanılan bir yöntem. Köpeğin eve gelişinden en az birkaç hafta önce kedinizin mamasını ve suyunu da yüksek bir yere alın ve yeni yerine alışmasını sağlayın. Kedi tuvaleti de köpeğin ulaşamayacağı bir yerde olmalı.

 

Köpek için ayrı bir alan yaratın ve bu alanı en az birkaç gün onları ayırmak için kullanın. Serbest alanda tanışmadan önce kedinizin bu alanda vakit geçirmesini sağlayın. Bu sürede köpeğinizi evin diğer alanlarıyla zamana yayarak tanıştırın. Serbest alanda ilk buluşturmada tanışma anı için köpeğin tasmalı, her ikisinin de tok ve heyecanlı olmadığı bir zamanı bekleyin. Tırnaklarının birbirlerine yara veremeyecek uzunlukta olasına dikkat edin. Köpekle kedinin birbirlerini herhangi bir gerilim olmadan koklayabilecekleri ana kadar onları takip edin ve kontrollü görüştürün. Kedi merakla yaklaşmak ister. Köpeğin de bu sürede hareketlerini gözlemlemelisiniz. Karşılıklı hareketlerinde saldırganlık sezerseniz alanları ayırarak birkaç gün onları rahatlatın.

 

Kediniz sahip olduğu alanı savunmaya geçmek ve kaçıp saklanmak isteyebilir. Sakinliğinizi koruyarak onları da rahat hissettireceğinizi unutmayın. Kediler duygusal hayvanlardır. Tüm bu geçiş ve alışma sürecinde onunla bol bol ilgilenmeyi ihmal etmeyin.

 

Evde onları baş başa bırakmadan önce ve bu süreçe geçişe dair mutlaka çalıştığınız eğitmen ve veterineri bilgilendirin, tavsiye ve öneriler alın.

Category
SATIN ALMA SAHİPLEN