Vakkorama Paper | Bu sergiler kaçmaz!
4990
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4990,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Bu sergiler kaçmaz!

 

İstanbul’un hızlı başlayan sanat sezonunda bu sonbahar kaçırmamanız gereken sanat etkinliklerini derledik.

 

 İçimdeki Çocuk Aralarında Taner Ceylan, Francesco Albano, Murat Balcı ve Ronit Baranga gibi sanatçıların da yer aldığı sergide, resimden fotoğrafa, heykelden yerleştirmeye çok çeşitli teknik ve malzemelerle üretilmiş, Ömer M. Koç koleksiyonundan 100’ün üzerinde eser var.

10 Kasım’a kadar Abdülmecid Efendi Köşkü’nde.

 

Tek mekan 7 sergi


Kapılarını yedi sergiyle açan Arter ziyaretinize sığdırabileceğiniz sergiler: Arter Koleksiyonu’ndan eserlerin yer aldığı ‘Saat Kaç?’, ismini Depeche Mode’un 1990’lardaki hit parçası ‘Enjoy the Silence’ın sözlerinden alan bir diğer koleksiyon seçkisi ‘Kelimeler Pek Gereksiz’, 1976’da kaybettiğimiz Altan Gürman’ın retrospektif sergisi, Rosa Barba’nın ‘Gizli Konferans’ yerleştirmesi, Ayşe Erkmen’in ‘Beyazımtırak’ başlıklı sergisi ve İnci Furni’nin Arter için ürettiği yeni işlerden oluşan ‘Bir An İçin Durdu’nun yanı sıra Selen Ansen’in küratörlüğünde, farklı hızlarda ve farklı yönlere doğru seyreden üç adet kuyruklu piyanonun yer aldığı yerleştirme ‘offroad, v.2’. Arter’de ziyarete açık.

 

Organ Panic Teknikolor renkler, ışık, yansımalar, kırılmalar, aynaları görsel dağarcığıyla resme uygulayan Bahar Yürükoğlu, stüdyosundan ve seyahatlerinden yeni fotoğrafların da yer aldığı kişisel sergisinde günümüzün maddi dünyasına odaklanıyor, öte yandan onu tetkik ediyor. 12 Ekim’e kadar Artsümer’de görülebilir.

 

Borusan Perili Köşk’te iki yeni sergi


Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde

 

Turgut Uyar’ın dizelerinin ilham verdiği sergi Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserlerden bir seçki sunuyor. Çağdaş sanatta farklı eğilimlerle estetik arayışların izini sürebileceğiniz bir sergi.

 

Bill Viola: Geçici İnsan olmanın gizemlerini gelişen teknolojiyi araç edinerek aktaran Bill Viola, medya sanatları alanında yaptığı işlerle dikkat çeken öncü bir sanatçı olarak kabul görüyor. Viola’nın İstanbul’daki ilk büyük çaplı sergisi bir yıl boyunca Borusan Contemporary’de ziyarete açık olacak.

 

İstanbul’u Unutmak


İstanbul’un unutulmaya yüz tutmuş imgelerine odaklanan sergide Memed Erdener’in çizimleri ve Selin Gömüç’ün bir videosu var. 9 Kasım’a kadar Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda.

 

Ad Infinitum


Ayşe Erkmen, Lucia Koch, Alicja Kwade, Sarah Morris, Sarkis, Taldans, Nasan Tur, Ebru Uygun ve Jorinde Voigt’un yapıtlarını bir araya getiren sergi, adını sonsuza dek tekrarı vurgulayan Latince ifadeden alıyor. 10 Kasım’a kadar Dirimart’ta.

 

Dünya’da Hayat Var Mı?


Müzenin açık hava terasına yerleşen ve bir gelenek haline gelen teras sergilerinde bu kez, doğal kaynakların tüketilmesi ve kirlilik konusunu ele alan Arif Çekderi, Aslı İrhan, Berkay Buğdan, Büşra Kölmük gibi isimlerin büyük ölçekli işleri bir araya geliyor. 3 Kasım’a kadar Elgiz Müzesi’nde görülebilir.

 

Mıknatıs ve Ay


Nilbar Güneş’in resim, kolaj, fotoğraf, heykel ve video yerleştirmelerini bir araya getiren sergi beden-coğrafya ile kurgu-fanteziye dair öğeleri cinsellik ve hazla bağ kurarak irdeliyor.

12 Ekim’e kadar Galerist’te.

 

Canan Tolon: Sen Söyle


Kuşağının en özgün ve yaratıcı sanatçılarından Canan Tolon’un 1980’lerden günümüze, sanatsal birikimini keşfetmeye davetlisiniz.

2 Şubat’a kadar İstanbul Modern’de.

 

Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik


Eskiden Arter’in bulunduğu bina Meşher adıyla, Vehbi Koç Vakfı’na bağlı yeni bir sanat ve kültür kurumuna dönüştü. İlk sergisinde yer alan 13 sanatçı aracılığıyla seramik üzerinden malzemenin değişken doğasını odağına yerleştiriyor. Eserleriyle sergiye katkıda bulunan sanatçılar arasında Sam Bakewell, Bertozzi & Casoni, Vivian van Blerk, Christie Brown ve Phoebe Cummings var.

22 Aralık’a kadar Meşher’in dört katında ziyarete açık.

 

Pilevneli Gallery Mecidiyeköy’de 4 sergi:


Tuz Zamanı


Erdoğan Zümrütoğlu’nun son dönem çalışmalarını bir araya getiren sergide, sanatçının kilden yapılmış özel bir enstalasyonu da bulunuyor.

 

Güneşin İçine Bak


Büyük tabloları ve muralleriyle tanıdığımız Cleon Peterson son dönem işleriyle İstanbul’da.

 

The Vivisector

Adını Patrick White’ın evrensel düşüncelerine yer verdiği 1970 tarihli kitabı ‘The Vivisector’dan alan Johan Creten’in sergisinde çömlekten yapılmış, insan benzeri üç baykuş heykeli dikkat çekiyor.

 

Pişmanlık

Tobias Rehberger’in Pilevneli Dolapdere’de devam eden sergisine paralel olarak Pilevneli Mecidiyeköy’de ışık-gölge oyunu yaratan çalışması ‘Pişmanlık’ ve fayanslardan oluşan enstalasyonu yer alıyor.

 

Tüm sergiler 27 Ekim’e kadar görülebilir.

 

 Mutluluk Resimlerimiz


Nur Koçak’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi SALT Beyoğlu ve Galata’da.
29 Aralık’a kadar ziyarete açık.

 

Denizens


Leylâ Gediz’in son dönem çalışmalarının bir araya getiren sergide kağıt, resim, asamblaj ve enstalasyon çalışmalarından performansa uzanan eserleri var.

20 Ekim’e kadar, The Pill, Balat’ta.

 

All Work and No Play


Film festivali afişleriyle adından daha sık söz ettirmeye başlayan Murat Palta, geleneksel minyatür ve tezhip sanatına çağdaş yorum getiren bir sanatçı. Bu sergisinde eğlence temasına odaklanıyor.

19 Ekim’e kadar x-ist’te.

 

Abrakadabra

Venedik Bienali’nin bu yılki uluslararası ana sergisinde üç eseri yer alan Halil Altındere, 20’den fazla eserinin yer aldığı ‘Abrakadabra’ sergisiyle Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nda. Sergi paralelindeki bir eser de Yapı Kredi bomontiada Alt’ta sergileniyor.

3 Kasım’a kadar ziyarete açık.