Vakkorama Paper | Burası Neresi?
5114
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5114,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Burası Neresi?

 

Tırmanması zor ama zevkli bir keşif yolunun kuş bakışı görünümü.

 

Antik dünyanın en büyük yerleşim yerlerinden, Mexico City’e bi saatlik mesafedeki bölgede Avenue of the Dead olarak bilinen yolu geçen herkesin şunu hissettiği söylenir: Burayı tanrılar yaratmış olmalı. Teotihuacán, adını bu tanımlamadan alıyor. Tanrıların Evi olarak bilinen antik şehir, en az 2500 yıldır varlığını sürdürüyor; güneş ve ay piramitleriyle ve Tüylü Yılan Tapınağı ile ünlü. Cıva dolu mühürlü tüneli ve bölgenin gizemli terk edilişi tarihçilerin ve kaşiflerin ilgi odağı. M.Ö. 100 yılında kurulan şehirde bir dönem 100 binin üzerinde kişinin yaşadığı söyleniyor. Yapıların koordinatları Orion Takımyıldızlarının yerdeki yansımasına işaret ediyor.

 

Enrico Pescantini, ‘güneşin geometrisi’ adını verdiği bu fotoğraf ile 2018 yılında National Geographic tarafından Travel Photographer of the Year seçildi.

Category
SEYAHAT & ŞEHİR