Vakkorama Paper | Chernobyl ve dark turizm
4716
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4716,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Chernobyl ve Dark Turizm

 

Netflix’te yayınlanan dizi ile yeniden gündeme gelen Chernobyl’e gitmek bugün güvenli mi? Hala radyasyon yayılımının sürdüğü bölgede dark turizm adı verilen turlar gerçekleşiyor. Dark turizmin odağındaki diğer destinasyonlar ve detaylar…

 

Nisan 1986’da Pripyat’ın kuzeybatısında bulunan Çernobil santralinde gerçekleşen felaket, dünya tarihinin bugüne dek gördüğü en büyük nükleer kaza. Chernobyl hikayesi günümüzde insanın kanını donduran, güçlü bir yapımla yeniden gündeme yerleşirken, 10 yıl önce Ukrayna tarafından “güvenli” ilan edilen bölge turizmde de yükselişte.

 

Kontrollü ve gruplar halinde ziyaret edilebilen bölgede kalıntılara, yapı ve bitkilere dokunmak, bölgeden herhangi bir eşyanın çıkarılması, tripodla çekim yapmak ya da yerle temas etmek, yere bir eşyanızı koymak için bile olsa yasak. Bunun sebebi Çernobil reaktöründe hala radyoaktif yıkıntıların bulunması ve bu etkinin en az 20.000 yıl daha süreceği öngörülüyor.

 

Çernobil benzeri dünya tarihinde tehlikeli hikayelere konu olan ölüm ya da acılarla anılan bölgelere yapılan turizme, dark tourism adı veriliyor. Adı, 1990’larda John F.Kennedy’nin öldürülmesiyle ilişkilendirilen bölgelerde başlayan turizmi araştıran ekip tarafından konan bu eğilimin Rwanda, Hiroshima gibi diğer destinasyonlarına dair merakınız varsa, sizi bu linke alalım.

 

Henüz izlemediyseniz gazeteci David Farrier’in ‘Dark Tourist’ belgeseline de şiddetle göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Category
SEYAHAT & ŞEHİR