Vakkorama Paper | Çorap ne zamandır var?
4252
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4252,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Çorap ne zamandır var?

 

Çakmaktaşların yalınayak gezdiğine bakmayın. Ayaklarımızı sıcak tutmakla Taş Devri’nden beri ilgileniyoruz. Literatürde çorap milattan önce sekizinci yüzyıla ait ilk yazılı kaydında, bir Grek ozanın kaleme aldığı yazılarda “piloi” adıyla olarak geçiyor. Günümüzün sandaletleri için hala bir ilham noktası olan Antik Roma’da ise ayağı saran malzemede deri tasarımlar geliştiriliyor. Milattan sonra ikinci yüzyıldan itibaren ise çoraplar dikilmiş ya da örgü, ayağı saran, şimdiki formuna yakın halini alıyor.

 

Dünya üzerinde korunarak saklanabilmiş ilk çorap, milattan sonra dördüncü ya da beşinci yüzyıla ait. Mısır’da bir mezarda bulunan ve şu anda Victoria and Albert Museum koleksiyonunda bulunan bu çorabın özelliği, parmak arası olması ve sandaletle giyilmesi.

 

Bu parmak arası çorap formu Japonya’da da onbeşinci yüzyıldan beri bir gelenek. Tabi adın verilen parmak arası çorapları hiyerarşik toplumsal yapılarında farklı şekilde kodluyor. Örneğin beyaz tabi çorap, o dönemde resmi bir çay davetinde giyiliyor.

 

Artık koşu için performans ayakkabılarından, botlara parmak arası çorap görünümlü çok farklı ayakkabı tasarlanıyor. Geçtiğimiz birkaç yılda yüksek moda tasarımcıları tabi botları koleksiyonlarına dahil ederek ulaşılabilir kıldı. Günümüzde dünyaya yayılmış olsa da bu pek de alışık olmadığımız parmak-arası, dördüncü yüzyıl Mısır’ından 2020’lere büyük bir trend olarak döner mi, çok emin değiliz. “Çirkin” diyorsanız yalnız değilsiniz, moda dünyası da fikir ayrılığında. Çok cool ve fütürist bulanlar da var.

 

Vakkorama’nın çorap çekmecesini karıştırmak için tıklayın. Hepsi alıştığınız formda, sıcak, renkli ve eğlenceli. Space Box setleri tam hediyelik.

Category
MODA