Vakkorama Paper | Data’larınıza göz dikenlere fake atan “çok iyi!” tasarımlar
4966
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4966,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
TEKNOLOJİ

Data’larınıza göz dikenlere fake atan “çok iyi!” tasarımlar

 

Laptop’unuzdaki web-cam’iniz bir sticker ile kapalı mı? Konuşmalarınızın dinlendiğinden şüpheleniyor musunuz? Ya da uçak bileti satın alırken incognito oturum mu kullanıyorsunuz?

 

Kişisel verilerimizin ve dijital dünyadaki tüm hareketlerimizin nasıl takip ve manipüle edilebildiğine dair artık gözümüz açıldı. Hepimiz bir şekilde kendimizi koruma altına almaya çalışıyor, kullanım sözleşmelerini okumaya vakit ayırıyoruz. (Cambridge Analytica skandalını bile duyup konuya hiç aldırış etmediyseniz ilk iş Netflix’teki Great Hack’i izlemenizi tavsiye ederiz.) Veri ihlali konusu dijitalleşme çağının şüphesiz en hassas ve dikkat gerektiren başlıklarından biri. Haliyle temel felsefesinde ‘problem çözmek’ olan tasarımcıların konuya yaklaşımları da ilgi çekici.
Son dönemde internette denk geldiğimiz en sıradışı ve çarpıcı fikirleri sıraladık.

 

Her biri dijital dünyayla kazanmaya başladığımız yeni alışkanlıklarımıza, davranış biçimlerimize ve gelişen teknolojilere cevaben farklı niteliklere ve görünümlere sahip.

 

Accessories for Paranoids (Paranoyaklar için aksesuarlar) ile tanışın. Sadece ismiyle bile dikkat çekici, parlak bir fikrin ürünü, bu ligdeki favorimiz. Evde her an kayıt altında olabileceği hissine yenik düşen bünyelere ilaç gibi gelecek tasarımlar, Katja Trinkwalder ile Pia-Marie Stute ikilisinin ortak çalışması. Seride herhangi bir şekilde bulunduğunuz ortamdaki görüntü ya da sesi kaydetmeye çalışabilecek tüm akıllı cihazlar için düşünülmüş (Alexa dahil) parçalar var. Un-hacking web-cam, kadraja farklı bir görüntü yerleştirebilmenizi sağlayan minik bir aparat. Benzer şekilde internet aramalarınız, telefon konuşmalarınızı encrypted hale getiren, datalarınıza göz dikebileceklere karşı müthiş fake atan farklı tasarımlar da data güvenliği konusuna farklı bir yaklaşım getiren projenin ürünleri arasında.

 

Bir diğeri, Londra’daki Science Museum ve Dutch Design Week’te sergilenen The Smell of Data, sizi harekete geçmeye çağırıyor.

 

Birileri akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızdaki kişisel datalarınıza sızmış olabilir mi? Ya da sözgelimi, güvenli olmayan bir websitesindesiniz ya da bir uygulama indirdiniz. Bunu nasıl anlardınız? sorusuna cevap hakkını, en sıradışı yanıtlardan biri olan ‘koku’dan yana kullanan Leanne Winjsma ile film yapımcısı Froukje Tan’in tasarladığı ürün online risk ile karşı karşıya kaldığınızda metalik bir koku salgılıyor.

 

Polonyalı tasarımcı Ewa Nowak ise Incognito isimli anti-yapay zeka bir maske tasarladı. Bir gözlük gibi takılan maske yansıtıcı yüzeyleri sayesinde yüz tanımlama teknolojisine sahip yapay zeka teknolojisini aldatıyor. Son derecede estetik bir tasarıma sahip bu maskeyi bir yüz aksesuarı ya da “takı” olarak da tanımlamak mümkün. Tasarımcıya göre bunun bir sebebi de yakın geleceğimizi sürekli gözetim altında olma fikrine karşı duran takılarla hayal etmesi.

 

Milano Triennale’de sergilenen Jammer Coat, üzerinizde taşıyacağınız bir kıyafetle data’ları fiziksel anlamda korumaya alma fikrini benimseyen bir tasarım. Fikir Coop Himmelb(l)au’ya ait.

Kendi jammer’ınızı üzerinizde bir palto olarak taşıyorsunuz. Üzerindeki desen ve form sayesinde Google bile sizi tespit edemiyor. Akıllı telefonunuz ve cüzdanınız da, iç ceplerinde kullanılan ve kredi kartından temassız para çekebilen cihazlara ve dışarıdan telefonunuza ağ üzerinden erişimine engel olan materyallerle koruma altında.

 

ABD merkezli start-up Winston Privacy tarafından geliştirilen Winston’ı ise modeminize bir kabloyla bağlamanız yeterli. Ardından ev içindeki network’ünüze bağlı bulunan cihazlardaki tüm kişisel datalarınızı bir nevi sinyallerini değiştirerek, encrypt ediyor ve anonimleştiriyor.