Vakkorama Paper | Deepfake: Her gördüğünüze inanmayın
4953
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4953,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
TEKNOLOJİ

Deepfake: Her gördüğünüze inanmayın

Bu fotoğrafta sizce de hafıza yanıltıcı bir şeyler yok mu? Jack Nicolson değil bu, yerini çok gerçekçi bir Jim Carrey almış. Dahası bu bir foto-kolaj değil, videosu var. İlerleyen sahnelerde de izleyebilirsiniz Jim Carrey’yi. İzlemediyseniz öncelikle sizi buraya alalım.

 

Son dönemde yapay zeka teknolojisi aracılığıyla gerçeğin görüntü ve seslerle manipüle edilmesine karşılık gelen Deepfake kavramını teknoloji sözlüğümüze eklemiş bulunuyoruz.

 

2019’un en tartışmalı kavramlarından birine dönüşen Deepfake, en çok da sosyal medya üzerinden hızla yayılan videolarla yayılıyor. Gerçekle ayırt etmesi neredeyse imkansız olması sebebiyle ürkütücü ve tehlikeli görülen kavram aynı zamanda teknolojinin tehlikeli yönünün ve kötü emellerle nasıl kullanılabildiğinin de ispatı.

 

Bugüne dek yayınlanan Deepfake videolar arasında en çok Obama’nın, Donald Trump’ın ve Mark Zuckerberg’in “başrolde” yer aldığı görüntüler ve Tom Cruise, Seth Rogen gibi popüler simalarla binbir surata dönüşen Bill Hader videosu dikkat çekti. Sanatçı Bill Posters 2019 yazında yayınladığı Instagram videosunda, Mark Zuckerberg Instagram ve Facebook platformlarının tüm kullanıcılarına sahip olduğundan söz ediyor ve bununla övünürken görüldü. Hiçbir gerçeklik barındırmasa da bu deepfake video uzun bir süre gündemi meşgul etti. Bir başka videoda ise oyuncu Alec Baldwin’in Saturday Night Live’daki Trump taklidi, bir YouTube kullanıcısı tarafından manipüle edilerek Donald Trump’ın bir basın açıklaması halini aldı. Komedyen Jordan Peele ile BuzzFeed’in ortak üretimi olarak yayınlanan bir görüntülerde ise Obama hayatında hiç sarf etmediği sözlerle halka seslenirken izlendi.

 

Deepfake konusundaki en şaşırtıcı ve gerçekten gerçek mi, sahte mi ayırması zor videolar için geçtiğimiz üç ayda toplam 20 video paylaşan Ctrl Shift Face isimli YouTube hesabını buradan takibe almanızı tavsiye ederiz. Yukarıda sözünü ettiğimiz binbir surata dönüşen komedyen Bill Hader videosu da onun elinden çıkma. Sadece bu videoyla beş milyonun üzerinde izlenme elde eden ve kimliği gizli olan kanalın şimdiye kadar ürettiği en çarpıcı deepfake videolarından biri.

 

Deepfake dünyasından en çok politikacılar ve popüler simalar nasibini alırken, bu evrenin baş emediği tek şey eski teknolojiler. Özellikle de belirli bir çözünürlüğün altında kaydedilmiş, belirli bir tarihten eski görüntüler manipüle edilmesini zorlaştırıyor. Şimdilik diyelim…