Vakkorama Paper | Dünyadan egzantrik 10 festival
4869
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4869,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Dünyadan egzantrik 10 festival

 

Farklı zevkler, sıradışı etkinlikler için seyahat edenlerden misiniz? Keşif rotalarınızı İtalya’dan Singapur’a dünyadan ilginç etkinliklerle genişletebilirsiniz. Aralarında şüphesiz en bilineni, Silikon Vadisi’nin en zenginleriyle bohemleri buluşturan, sıra dışı etkinlikler tarihinde 33 yılı geride bırakan ve Nevada’da gerçekleşen Burning Man.

 

Tazmanya Hobart’ta gerçekleşen DARK MOFO, karanlık, beklenmedik yönüyle ilgi çekiyor. Museum of Old and New Art tarafından gerçekleştirilen festiva FKA Twigs, Nicolas Jaar gibi isimlerin yer aldığı müzik programıyla da cazibesini koruyor.

 

İtalya Stromboli’de on yıldır her Temmuz, siyah kumsallarıyla ünlü bölgeye adını veren aktif yanardağdan ilham alan Volcano Extravaganza adlı etkinlik gerçekleşiyor. Fikri İtalyan sanat koleksiyoneri ve filantrop Nicoletta Fiorucci’ye ait, organizasyonu ise Fiorucci Art Trust gerçekleştiriyor.

 

 

Her yıl belirli bir tema dahilinde, uluslararası sanatçıların performanslarıyla dahil olduğu etkinlikte bu yılki tema ölümdü.

 

Colorado Denver’da gerçekleşen Denver Chalk Festival, dünyanın en geniş alana yayılı açıkhava etkinliklerinden biri. Her yıl Haziran ayında iki gün süren festivalde, 200 sanatçı Larimer Meydanı’nı açıkhava müzesine dönüştürüyor. Tebeşirle gerçekleştirilen sanat festivallerinin Avrupa ve ABD’deki geçmişi 1973’e dayanıyor.

 

California, Salton Sea’de gerçekleşen Bombay Beach Bienali’nin adında bienal geçmesine aldanmayın. Etkinlik 2015’ten bu yana her yıl düzenleniyor. Otelci Stefan Ashkenazy, Johson & Johnson’ın sanatla hayli ilgili patron Lily Johnson White ve film yapımcısı Tao Ruspoli’nin ortaklığında 341 kişinin yaşadığı Bombay Beach bölgesinde gerçekleşiyor. Bir dönem tatilcilerin akınına uğrayan bölge, toksik kimyasallar nedeniyle eski günlerinden çok uzak. Özel performanslara evsahipliği yapıyor.

 

 

Kumdan muhteşem eserlerle 33 yılını geride bırakan American Sand Sculpting Championship Florida’da Fort Myers Beach’te, insanların canlı heykellere dönüştüğü World Living Statues Festival ise Hollanda’nın Arnhem şehrinde gerçekleşiyor.

California Laguna Beach’te ise 1932’den bu yana Laguna Beach Art Show’un bir parçası olan Pageant of the Masters, klasik eserlerin canlandırıldığı bir etkinlik. Gilmore Girls, Arrested Development gibi dizilerde de atıfta bulunan seri, her yıl sekiz hafta boyunca sürüyor ve 90 dakikalık bir şova dönüşüyor.

Japonya’nın Niigata şehrinde gerçekleşen Wara Art Festival, adını pirinç hasatının ardından kalan tonluk saman yığınından alıyor. 2006’dan beri Musashino Art University öğrencileri bu artıkları devasa heykellere dönüştürüyor. Dev dinozorlar, böcekler ya da başka hayvanlar karşınıza çıktığı festival her yıl Ağustos sonunda gerçekleşiyor.

New York’un evsahipliği yaptığı Figment, 13 yılı geride bıraktı. Bu yıl Roosevelt Adasına taşınan programda herkesin katkıda bulunabildiği kamusal heykeller ve interaktif işler yer alıyor.

 

Klagenfurt Austria’da gerçekleşen World Bodypainting Festival, 21 senedir her yıl Haziran’da gerçekleşiyor. 50 farklı ülkeden gelen sanatçılar bedenlerini yaşayan birer kanvas olarak kullandıkları bir Bodypaint City yaratıyor.

2017 yılından bu yana dikkatleri Singapur’a çeken etkinliklerden biri olan GIF Fest, bu yıl dör gün boyunca 40 sanatçının sayısı 150’nin üzerindeki işlerine evsahipliği yaptı. İngiliz multidisipliner sanatçı Vince Fraser ve Fransız ekip Parallel Studio gibi isimler katıldığı festivalde amaç bu mecranın sanat olarak sergilendiği bir festival olarak gerçekleşiyor.

Category
SEYAHAT & ŞEHİR