Vakkorama Paper | Dünyanın en büyük mural resmi nerede?
4944
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4944,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SEYAHAT & ŞEHİR

Dünyanın en büyük mural resmi nerede?


Doğru cevap: Paris.

 

Sokak sanatında boyutuyla iddialı eserler üreten Fransız ikili Ella & Pitr, Paris’teki Kongre Merkezi’nin çatısına resmettikleri 25 bin metrekareye yayılı son işleriyle kendi rekorlarını kırdı.

 

2007 yılının sonbaharında bir gece sokakta tesadüfen yolları kesişen Ella & Pitr, o gün bugündür birlikte çalışıyor. Fransa’da eserleri en çok St.Etienne bölgesinde toplanırken, Fransız ikili aynı zamanda yaptıkları seyahatlerle Şili, Kanada, Portekiz’e de imzalarını bıraktılar. Bir önceki rekorlarını ise 2015 yılında Norveç’te Nuart Festivali kapsamında yaptıkları 21 bin metrekarelik açık hava mural’ları ile elde etmişlerdi.

 

İkilinin son olarak Paris’te sekiz günde tamamladığı, ‘Yarın hava nasıl olacak?’ anlamına gelen ‘Quel temps fera-t-il demain?’ başlıklı eserleri iklim değişikliği meselesine gönderme yapıyor. Uçan bir plastik poşeti de dahil ettikleri kompozisyonlarının başrolünde düşünceli ve ümitsiz bir şekilde hemen bitişiğinde bulunan yoldan geçen arabaları izleyen yaşlı bir kadın var. Ella & Pitr’a bu işlerinde, şehirde kullanılmayan alanları sokak sanatı için değerlendirmeye açan Art en ville derneği destek oldu.