Vakkorama Paper | Duyguları harekete geçiren ya da günah çıkarılan tasarımlar
4546
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4546,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Duyguları Harekete Geçiren Ya Da Günah Çıkarılan Tasarımlar

 

Tasarımın kutsal mabedi olarak görülen Milano Tasarım Haftası, bu yıl da heyecan verici bir programa sahipti. Kötü tasarımlar için günah çıkarılabilen bir kabinin de yer aldığı alanda farklı sorular ve yaklaşımlara sahip projeler ve teknolojik tasarım fikirleri yer aldı. Akıllı scooter Pal, duyguların ölçümlenerek tasarlanabildiği bir mekan algısı ve havanın görünmezliğinden ilham alan bir yapay çiçek bahçesi.

 

Bir tasarım ya da görsel estetik insan beynini nasıl etkiler, nasıl hissettirir, nasıl bir deneyim yaşatabilir? Google, Milano Tasarım Haftasında, John Hompkins Üniversitesi bilim insanlarının da katkılarıyla geliştirilen ‘A Space For Being’ başlıklı sergide bu sorunun cevabını aramakla kalmadı, tasarımın biyoloji üzerindeki etkilerini ölçümlemek üzere bir araştırma yaptı. Sıcak, Yaşayan ve Dönüşebilir başlıklı üç ayrı odanın yer aldığı yerleştirmesiyle insanların tasarıma verdiği tepkiyi ölçtü; dağıtılan bilekliklerle duygu haritasını çıkardı, kalp atışı, vücut sıcaklığı ve hareketleri renkler ve aydınlatmanın etkisini ölçümledi.

 

Farklı işler üreten tasarım ofisi Nendo ise alanda rüzgarla hareket halindeymiş gibi görünen yapay çiçek formlarının yer aldığı ‘Breeze of Light’ yerleştirmesiyle büyüledi. Havanın görünmezliğinden ilham alan proje her biri farklı yüksekliğe sahip 17 bin çiçeğin bulunduğu bir yapay çiçek bahçesi.

 

SXSW’de de olduğu gibi Milano Tasarım Haftası’nda da scooter’lara ilgi yoğundu. Geleceğin ulaşımında öncü araçlardan biri olacağı öngörülen elektrikli ve katlanabilir otonom scooter ‘Pal’, İngiliz kreatif ofis Layer ve Çin’de elektrikli araç üreten Nio’nun ortak yapımı. Akıllı telefon uygulaması ile çalışıyor ve Bluetooth ile sesli komutları algılıyor. Bir kez gittiğiniz bir adresi hafızasına kaydediyor ve yönlendirmeye ihtiyaç duymadan sizi sonraki seferlerde adrese kadar götürüyor.

 

Pal-Deneme Sürüşü

Breeze Of Light deneyiminden tadımlık 

 

 

 

 

 

Category
LIFESTYLE