Vakkorama Paper | Elon Musk ve aklına gelen fikirler…
4175
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4175,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Elon Musk ve aklına gelen fikirler…

 

İnsanoğlu macerasına Dünya’da mı Mars’ta mı devam edecek sorusundan daha can alıcı bir soru varsa o da Elon Musk ile maceramızın nereye varacağı.

 

Geçtiğimiz yıl şu gibi tweet’lerine eminiz denk gelmişsinizdir, “Bu arada, ‘cyborg’ bir Dragon inşa ediyorum.”

 

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’ın akıl haritasını çıkarabilen bir uygulama olsaydı şu anda muhtemelen Black Mirror’ı değil başka gerçekleri konuşurduk. Hafıza tazelemek gerekirse Mars’a gitmekten söz eden, uzaya “Made in Earth by Humans” notuyla kırmızı arabasını gönderen bir beyinden ve güçten söz ediyoruz. Güneş enerjisi panelleri aracılığıyla şehirler şarj edilebiliyor olacak, onun öngördüğü gelecekte. SolarCity ile bu fikrini sunmuştu.

 

Elektrikli araçlarda Tesla’nın son sürümü Semi ile çoktan tırlara geçildi. Musk aynı zamanda geçtiğimiz yıl Los Angeles’daki trafik sorunu için şirketi Boring Company ile test tünelinde ulaşım için yeni bir çözüm önerisi sundu: Ulaşım yer altında raylar üzerinde gidecek binek araçlarla sağlanabilir. Bir asansör vasıtasıyla erişeceğiniz yüksek hızlı araç tünellerinde, 250 km’ye ulaşan araçlarda gitmekten söz ediyoruz.

 

Şimdiye kadarki en hayal etmesi zor, şirketleşen projesi ise yapay zeka ile insanoğlu arasında farklı türden bir ilişki başlatabilir. Musk yeni şirketi Neuralink ile insan-makine arasında inşa edilecek yeni bağlar üzerine fikirler ve projeler üzerinde çalıştığını açıklayalı epey oldu. Hatta medeniyetin tarihinde görülen en büyük tehlike olarak işaret ettiği yapay zeka ile ilk açıklamalarında korkutmuştu.

 

Uzun lafın kısası, Musk’ın son evrekası upload ya da download edebildiğiniz bir -beyin- implantı.

 

Bu gelişmeyi kırmızı çizgiyi aştı olarak niteleyenlerin, “Yapay zekadan daha iyi olmak ya da ileri seviye olmaktansa insan kalmayı tercih ederim” diyenlerin sayısı epey yüksek.

 

Büyük resme bakarsak, beyin ve bilgisayar arasındaki iletişime dair bu cephede yaşanacaklar, sanki şimdilik Mars’tan ya da trafik sorunumuzdan daha kritik gibi. Ne dersiniz?

 

Category
TEKNOLOJİ