Vakkorama Paper | Etsiz Pazartesi Hareketi ve Flexitaryan’lar
4964
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4964,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Dünya için harekete katıl

 

Hayvansal gıdadan uzak durmak, günümüzde Belçika ve İsveç gibi ülkelerde devlet okullarında, hastanelerde resmi olarak uygulanan Etsiz Pazartesi akımının çıkış noktası. 2003 yılında Sid Lerner tarafından kurulan ve 23 ülkeye yayılan Etsiz Pazartesi (Meatless Monday) hareketinin sıkı savunucuları arasında Jamie Oliver, Paul McCartney gibi ünlüler var.

 

Yarı vejetaryen, flexitaryan beslenme düzenine geçiş de bir yandan giderek yaygınlaşıyor. Vejetaryen beslenme alışkanlıkları edindiren flexitaryan diyetler, özellikle de millenial’ların yöneldiği bir beslenme şekli. Bundan 10 yıl önce Dawn Jackson Blatner’in kitabıyla tabirleşen kavram, adını esnek ve vejetaryen kelimelerinin birleşiminden alıyor. Ünlü diyetisyene göre sağlıklı olmanın, kilo vermenin, hastalıkları önlemenin ve uzun yaşamın yolu da bu beslenmeden geçiyor.

 

Öte yandan küresel ısınmada hayvancılığın etkisinin her gün yeni bir bilimsel araştırmayla gözler önüne serildiği günümüzde, bilinçli tüketime yönlendiren her gayretli bireysel adım dünyanın geleceği için kritik önem taşıyor. Flexitaryan beslenmeyi ve Etsiz Pazartesi’yi haftalık rutinize alarak, farkındalık sahibi bir beslenme ve yaşam tarzına geçiş yapabilirsiniz.