Vakkorama Paper | Evden sanat: Sharon Stone ile ortak noktamız
5593
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5593,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Evden sanat: Sharon Stone ile ortak noktamız

 

“Evde ne yapacağımızı şaşırdığımız doğru. Bu dönem hiç de iyi olmadığınızı düşündüğünüz bir alanda kendinizi geliştirmek, yeni hobiler kazanmak, el işi uğraşlar edinmek için harika!”

Bu sözler karantina günlerinde evde ilk resmini yapan ve sosyal medya üzerinden paylaşan 62 yaşındaki Sharon Stone’a ait.

 

Hepimiz sosyal mesafenin getirdiği can sıkıntısını yeni uğraşlar edinerek aşma gayretindeyiz.

 

Biz de tıpkı Stone gibi haftanın bir gününü resme, evdeki imkanlarla el işlerimizi geliştirmeye ayırdık. Takip ettiğimiz zevkli online dersler, challenge’lar ve daha fazlası emrinize amade.

 

1- Isolation Art School
Turner Prize sahibi sanatçı Keith Tyson, Instagram’da açtığı hesap üstünden takipçilerine evde daha yaratıcı zaman geçirmek için ilham vermeye çalışıyor. Pratik uygulamalı derslerini ve etüdlerini takibe alın. Takibe almak için: @isolationartschool

 

2- Wonderfall
#DrawFromADistance hashtag’i ile haftalık/günlük çizim challenge’larına start veren illüstratör ve tasarımcı Sarah Beth Morgan, sosyal mesafeyi Instagram’daki @Wonderfall hesabıyla aşmanın yolunu sanatla bulmuş görünüyor.

 

3- Lunch Doodles

Öğle molalarını kısa çizim etüdlerine ayırmaya ne dersiniz? Mo Willems stüdyosunu canlı yayınla doodle meraklılarına açıyor.

 

4- D.I.Y. Challenges

Çizim ve desen teknikleri konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Illustoria Magazine günlük olarak Instagram hesabından yayınladığı challenge’ları takibe alın.

 

5- Grayson’s Art Club
Çizimin temel prensipleri nelerdir? Nasıl resim ya da heykel yapılır? Sorularınıza cevaben karşınızda İngiliz sanatçı Grayson Perry var. Geçtiğimiz yıllarda Pera Müzesi’nde açılan sergisi için Istanbul’u ziyaret etmiş olan Perry, sıra dışı bir sanatçı. Kraliyet sanatçısı unvanlı Perry aynı zamanda bir cross-dresser.

Perry karantina günlerinde başladığı Channel 4 yayınında yaratıcı yönlerinizi keşfetmeniz ve sanata yönelmeniz konusunda sizi teşvik edecek bir müfredat hazırladı. Grayson’s Art Club adlı şov sanat eğitiminin yanı sıra sanatçıların yaratıcı süreçlerine dair de fikir edinebildiğiniz bir seri.

 

“Erişilebilirlik bu şovun en önemli tetikleyicisi. Amacım, sanatı yaşamın sıradan ama uyarıcı bir parçası haline getirmek. Burada amaç sanat dünyasıyla konuşmak değil, kanepede vakit geçiren ortalama insanlarla buluşmak.” diyor Turner Prize ödüllü sanatçı.

 

6- Quarantine Art Club

Bir gün otoportre, bir gün bir bahçe, bir gün pencerenizden manzaranız… Her güne bir sanat ödevi! Carson Ellis’in Karantina Sanat Kulübü hashtag’iyle sürdürdüğü günlük çizim etüdlerini Instagram hesabından takibe alabilirsiniz.

 

7- #30DAYARTQUARANTINE

Instagram’da @The Jelaous Curator hesabıyla yer alan Danielle Krysa, şimdilerde aylık bir sanat challenge’ı takip etmek isteyenleri buluşturuyor. Resim, kolaj, heykel, fotoğraf… İstediğiniz mecradan başlamakta ve devam etmekte serbestsiniz.

Category
LIFESTYLE