Vakkorama Paper | Fotoğraf, Arles’de bir gelenek
4740
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4740,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Fotoğraf, Arles’de bir gelenek


Fransa’nın Provence bölgesindeki Arles’de 1970’den beri her yaz fotoğrafla kutlanıyor. Fotoğraf sanatçısı Lucien Clergue, yazar Michel Tournier ve tarihçi Jean Maurice Rouquette tarafından temeli atılan Les Recontres d’Arles, dünyanın en eski fotoğraf etkinliklerinden biri. 12.yüzyıla ait şapel ve 19.yüzyıla ait endüstriyel yapılar gibi özel mekanların sergileme alanı olarak kullanıldığı festivalde yeni keşiflerle birlikte dünyaca ünlü sanatçıların çalışmaları yer alıyor.

 

Bu yıl 50.yılını kutlayan festivalin tarihine de göz atabileceğiniz programda, geçtiğimiz yılki eleştirilere cevaben kadın sanatçıların anlatılarına daha fazla yer verirken aynı zamanda grup sergilerde Doğu Almanya’da fotoğrafa adanmış bir sergi, Madrid’de 1980’lerdeki İspanyol akımını temsil eden dört Movida fotoğrafçısı, bilim, doğa ve bölgedoğal afetlere adanmış bir bölüm, dünyanın dört bir yanından evlerin belgelendiği bir seri ve Martin Parr, Clare Strand, Sirkka-Liisa Konttinen gibi sanatçılar yer alıyor. 1 Temmuz’da start alan festival 22 Eylül’e dek devam edecek. Program detaylarını şu linkten takibe alabilirsiniz.