Vakkorama Paper | Freedom, now: Berlin Duvar Yıkılışı’nın 30.Yılı
5162
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5162,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Freedom, now: Berlin Duvar Yıkılışı’nın 30.Yılı

 

İstanbul dahil dünyanın pek çok farklı yerinde ve Louvre gibi müzelerle yaptığı işbirlikleriyle tanınan sokak sanatçısı JR, en önemli kültür ve sanat başkentlerinden Berlin’deki duvarın yıkılmasının 30. yılını Brandenburg Kapısı üzerine yaptığı yerleştirme ile kutluyor.

 

Fransız sanatçı JR için devasa eserler yeni değil. 2016 yılında Louvre’un cam piramidini görünmez kılan çalışması ya da Agnès Varda ile birlikte yönettikleri ‘Face Places’ belgeseliyle gelen Oscar adaylığı hala akıllarda. JR’ın toplumsal meselelere karşı duyarlılığı ve bu konulara yaratıcı yaklaşımı herkes tarafından biliniyor. Son çalışmalarından birini ise, 9 Kasım günü yaptığı paylaşımda anlatıyor.

 

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 30. yılını hatırlatan paylaşımda, JR’ın tarihi Brandenburg Kapısı’nın üzerine, Iris Hesse’nin bir eserinin görselini kullandığı yerleştirmeyi görüyoruz. Paylaşımında Berlin Duvarı’ndan hareketle duvarlar üzerine söyledikleri de dikkat çekici ve insanı düşünmeye itiyor. Sıklıkla duvarlar üzerinde çalıştığını söyleyen sanatçı, insanları ayıran duvarları, yıkılan duvarları, yeniden inşa etmek istediğimiz duvarları hatırlatıyor.

 

JR’ın sanatına dikkatle bakınca, onun bir zamanlar sanat hakkında söyledikleri akla geliyor: “Sanat, dünyayı değiştirmek zorunda değil. Ancak sanat, dünyaya bakış açımızı değiştirebilir.”

 

Category
KÜLTÜR-SANAT