Vakkorama Paper | Fuayede heyecanlı bekleyiş: Sezondan 15 Oyun
5034
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5034,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Fuayede heyecanlı bekleyiş: Sezondan 15 Oyun


İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini beklediğimiz oyunlardan, çağdaş yazarların oyunlarına, tiyatro sahnesinde sezonun şimdiden favori ve iddialı yapımlarından kısa bir derleme hazırladık.

 

Yeni Bir Şarkı


Fransız yazar Marguerite Duras’ın kaleminden, Moda Sahnesi’nde Kemal Aydoğan rejisiyle sahnede.

 

Melis Birkan ile Caner Cindoruk, Duras’ın kadın-erkek ilişkilerine ve kadının özgürleşmesi meselesine dair bakışını sahneliyor.

 

Sesin Resmi

 

Kieran Hurley’in etkileyici oyunu Edinburgh’da geçiyor. Bir başkasının hikayesinden sanat üreten kişi için sınırlar nerede çekilir, nerelerde işgal edilir soruları etrafında gezinen oyun Mert Öner’in rejisi ve Esra Bezen Bilgin ve Yağız Can Konyalı’nın yorumuyla DotKanyonda sahnesinde.

 

Erkek Arkadaşım Bir Feminist

 

Fırat Tanış ile Gonca Vuslateri’yi sahnede buluşturan Don Kişot Yapım oyunu kendini feminist olarak tanımlayan bir adamla bağlanma sorunları yaşayan bir kadının hikayesini aktarıyor. Esprili ve eleştirel metin, Samantha Ellis’in imzasını taşıyor.

 

Evlat

 

Sezonun en merak edilen yapımlarından biri. Yeni kuşak Fransız yazar Florian Zeller’in kaleminden Evlat, baba-oğul olmanın işlendiği bir oyun. Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu, Sezin Akbaşoğulları, oyuncuları arasında. Zorlu PSM sahnesinde yakalayabilirsiniz.

 

Batının Sonu

 

Almanya’nın çağdaş yazarı Moritz Rinke’nin çağımızın gidişatına dair eseri, bu sezon DasDas Sahne’de. Mert Fırat, Tülin Özen’in başrolleri paylaştığı oyun Tuğsal Moğul’un yönetimiyle sahnede.

 

Ver Parayı


Moda Sahnesi’nin Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapacak olan oyun, genç kuşak Alman yazarlardan Andreas Sauter ve Bernhard Studlar’ın imzasını taşıyor. Ekonomik kriz yaşamın üzerinden buldozer gibi geçerken farklı yaşamdan kesitler ironik bir dille işleniyor.

 

Yak Bunu


Sami Berat Marçalı’nın yönettiği oyunda Büşra Develi, Hakan Kurtaş, Sertan Erkaçan ve Toprak Can Adıgüzel rol alıyor. Lanford Wilson’ın kaleminden, kayıplarla baş etmeye çalışan dört arkadaşın öyküsü Toy İstanbul’da.

 

Daha İyi Günlerimiz Olmuştu

 

Szabolcs Hajdu’nun imzasını taşıyan oyunda, iki akraba ailenin birlikte yaşamaya başlamasıyla olanları izliyoruz. Muharrem Özcan’ın rejisi, Tuna Karlı, İpek Türktan Kaynak, Pınar Çağlar Gençtürk gibi oyuncularla Oyun Atölyesi sahnesinde.

 

Vahşet Tanrısı

 

Güven Kıraç, Binnur Kaya, Levent Ülgen ve Tilbe Saran’lı oyuncu kadrosu, DasDas Sahne’de bu sezon Celal Kadri Kınoğlu’nun yönetiminde Yasmina Reza’nın iki aile üzerine eğlenceli metnini sahneliyor.

 

Aşk Geçmişim

 

Melisa Doğu, Şebnem Bozoklu ve Rıza Kocaoğlu Uniq Istanbul sahnesinde İskoç yazar D.C.Jackson’ın günümüz insanlarının dünyasını aktaran, anti-romantik ve eğlenceli oyununu sahneliyor.

 

Io

 

Şahika Tekand, tragedya ve klasiklere getirdiği özgün yaklaşımlarla tanınıyor. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapacak oyunda mitoloji farklı bir bakışla ele alınırken, Olympos ile Zeus’u hesaplaşıyor. Tekand’ın yönetimi ve oyunculuğuyla sahnelenen Io’da kendisine Cem Bender, Gizem Bilgen, Deniz Karaoğlu ve Yiğit Özşener eşlik ediyor. Studio Oyuncuları’nın son oyununu, Uniq Istanbul sahnesinde yakalayabilirsiniz.

 

Klan


İki sosyal medya fenomeninin hayatına bakış. Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönettiği oyun, Ahmet Sami Özbudak’ın kaleminden. Esra Dermancıoğlu ile Halil Babür sahneliyor. Zorlu PSM’de.

 

Sahibinden Kiralık


biriken olarak da bilinen ikili Melis Tezkan ile Okan Urun’un yönetimindeki oyun, Özen Yula imzalı. Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapacak olan oyunda bir aşk hikayesiyle bir gencin kısa ve acılı hikayesine tanık oluyoruz. Toy Istanbul sahnesinde.

 

Hayalet Kumpanya


Altıdan Sonra Tiyatro ve Kumbaracı50’nun kurucu ekibi 20 yılın ardından ilk kez yeniden bir arada sahnede. Eğlenceli ve müzikli kabare Yiğit Sertdemir tarafından Çehov’un oyunlarından kurgulanmış.

 

Zengin Mutfağı


Geçtiğimiz sezon kaçırdıysanız Şener Şen’i sahnede izleme şansınız sürüyor, gecikmeden yerinizi alın. Usta oyuncu 40 yılın ardından Şehir Tiyatrolarında ilk kez aşçı rolünde yer aldığı bu oyunla yeniden tiyatro sahnesinde.

Category
V/LOVE