Vakkorama Paper | Gelecek 101: Ev ekranlarına hoş geldiniz
5006
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5006,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Gelecek 101: Ev ekranlarına hoş geldiniz

 

Google’ın 2019 icadı Nest Hub Max ürünü, 10 inch boyutunda dokunmatik, akıllı bir hoparlöre, uzaktan kumanda mikrofona sahip, görüntülü arama yapmanıza imkan sağlayan bir ev ekranı. Kendisi aynı zamanda hava nasıl, trafik ne durumda gibi sorularınızı da yanıtlıyor. Google Assistant gibi sadece sesle etkileşim kurabildiğiniz akıllı robotun ekran aracılığıyla geliştirilmiş hali de denebilir Nest Hub Max için.

 

Facebook, Lenovo gibi markalar geliştirdikleri ürünlerle akıllı ev ekranları ve sistemleri alanında rekabete ortak olma gayretindeyken, Google fiyat-performans anlamında farklı formüller ve ürünler geliştirmeye kafa yoruyor. IFA 2019 fuarında duyurdukları Google Assistant için Ambient (yani Ortam) Modu özelliği, uyumlu Android cihanızı şarj halindeyken ya da ekran kilidi açıkken akıllı bir ekrana dönüştürmenizi sağlıyor. Başka bir deyişle, ev ekranı için yeni bir cihaz almanız gerekmiyor, evde bir Google Assistant’ınınız varsa telefonunuzu bir ekrana dönüştürüyor, tek şart elinizdeki telefonun son teknoloji olması.

 

Japon şirket Nissha’nın akıllı ekran tasarımı Mui ise, LED ile çalışan, interaktif ve internete bağlı, tamamen ahşaptan yapılmış minimal bir robot. Japonca “gerekmediğinde görülmez olan, kullanılma ihtiyacı olmadan akla gelmeyen” anlamına gelen Mui, özel tasarımını ve teknolojisini mermer, kumaş ve cam gibi malzemeler üzerinde de uygulayabiliyor. CES 2019 Inovasyon ödüllü tasarımı buradan inceleyebilirsiniz.

Category
TEKNOLOJİ