Vakkorama Paper | Geri sayım: 16. İstanbul Bienali’nde kimler var?
4767
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4767,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Geri sayım: 16. İstanbul Bienali’nde kimler var?

 

14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında üç farklı mekanda gerçekleşecek 16. İstanbul Bienali’nin sanatçıları açıklandı. Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde gerçekleşecek bienal teması ‘Yedinci Kıta’ ile okyanuslarda yüzen dev atık yığınlarına işaret ediyor; doğal ve kültürel atıkları odağına yerleştirerek, antropoloji ve arkeoloji aracılığıyla İnsan Çağı’nın izini 26 ülkeden 57 sanatçı ve sanatçı kolektifin eserleriyle sürüyor. Sergilerin yanı sıra bienalin programına dahil edilen konuşmalar, film gösterimleri Pera Müzesi, Büyükada ve Haliç’te ilk kez kamuya açılacak Tersane İstanbul’da.

 

Bu üç mekânda yer alacak sanatçılara ek olarak Londra doğumlu, Glasgow’da yaşayan sanatçı Monster Chetwynd özel olarak tasarladığı dış mekân projesi ile 16. İstanbul Bienali’ndeki yerini alacak.

 

16.İstanbul Bienali’nde kimler var?

 

Türkiye’den Hale Tenger, Elmas Deniz, Güçlü Öztekin ve Güneş Terkol, İzmir’de yaşayan ve çalışan Ozan Atalan, Diyarbakır’da yaşayan Deniz Aktaş’ın yanı sıra Berlin’de yaşayan Özlem Altın, Amsterdam’da yaşayan sanatçı Müge Yılmaz’ın eserleri sergilenecek.

 

Bienal kapsamında Pia Arke, Anzo ve Ernst Haeckel gibi sanatçıların arşivlerinden eserler de yer alacak.

 

Yer alan diğer sanatçılar: Bangkok ve New York’ta yaşayan Korakrit Arunanondchai, Georgia’dan Radcliffe Bailey, Toronto’da yaşayan Rebecca Belmore, New York’tan Zagreb doğumlu Dora Budor, Amsterdam’da yaşayan Alman sanatçı Johannes Büttner, Berlin’de yaşayan sanatçılardan Armin Linke, Simon Fujiwara, Mariechen Danz, Amsterdam’da yaşayan Ayacucho doğumlu Claudia Martínez Garay, Pakui Hardware [Neringa Černiauskaitė ve Ugnius Gelguda], Londra’dan sanatçı Eloise Hawser, Feral Atlas Kolektifi, Praglı Eva Koťátková, New York’ta yaşayan Agnieszka Kurant ve Yuji Agematsu, Recife’de yaşayan Jonathas de Andrade, Taipei’den En Man Chang, New York’ta yaşayan sanatçılardan Glenn Ligon, Londra ve Viyana’da yaşayan ve çalışan Ursula Mayer.

 

Listenin tamamına ve sanatçılar hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bienal’in diline şimdiden aşina olmak isterseniz, sözlükçe için sizi bu linke alalım.