Vakkorama Paper | Giyilebilir teknolojinin son icadı: Akıllı çıkartmalar
4799
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4799,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Giyilebilir teknolojinin son icadı: Akıllı çıkartmalar

 


ElectroDermis teknolojisi, bir çıkartma gibi cildinize yapıştırabildiğiniz esnek elektronik aksesuarlarla giyilebilir teknolojileri farklı bir boyuta taşıyor. Sensörün ötesinde, yumuşak devrelerle sinyal işleme, kablosuz iletişim gibi özellikleri olan cihazlar günlerce kalabilecek şekilde tasarlandı; aynı zamanda kişiselleştirilebiliyor ve değiştirilebilir yapışkanları sayesinde tekrar kullanılabiliyor.

 

 

İçinde esneyebilen bakır elektrik kablolar ve sert elektronik çipler bulunan bu yamalar, vücuttaki belirlenen kilit noktalar üzerinde bir süredir test ediliyor. ABD’de bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi çatısı altında araştırmalarını sürdüren Soft Machines Lab ve Morphing Matter Lab mühendislerinin geliştirdiği bu bükülebilen ve esnek yeni teknolojinin akıllı donanımıyla kondisyon verileri, gıda tüketimi, iyileşme süreci gibi süreçleri izlemek üzere en çok sağlık ve spor alanında kullanılacağı öngörülüyor.

 

 

 

 

 

Category
TEKNOLOJİ