Vakkorama Paper | Gözler Yedinci Kıta ile İstanbul’da
4960
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4960,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Gözler Yedinci Kıta ile İstanbul’da

 

Yedinci Kıta…

 

Popüler bilimdeki karşılığı: Pasifik Okyanusu’nda 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde alana yayılı, 7 milyon ton ağırlığındaki plastik çöplük. Dünyanın çöplüğü…

 

Başlığında bu meseleye gönderme yapan 16.İstanbul Bienali, insanlığın sebep olduğu atıklarla ekolojiyi odağına yerleştiriyor. Konuya hem kültürel hem de doğal açılardan yaklaşan sanatçıların eserlerine ve çarpıcı yorumlarına ev sahipliği yaparak insanlığın geldiği noktaya dair medeniyetimize dair farklı bir “arkeolojik kazı” imkanı ve güncel bir okuma sunuyor.

 

Bienal kapsamında aynı zamanda canlı performanslar, bir film seçkisi ve kamusal program, çocuklu aileler için etkinlikler de var. İçinde geçici yapıların, malzemeye ve konuya farklı yorum ve yaklaşımların yer aldığı mekanlarda 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eseri sergileniyor.

 

14 Eylül’de izleyiciyle buluşan 16. İstanbul Bienali şehrin üç farklı bölgesine yayılıyor. Tophane’deki yeni İstanbul Resim ve Heykel Müzesi binasında ve Tepebaşı’ndaki Pera Müzesi’nde ve bir kez daha Büyükada‘da. 10 Kasım’a kadar ziyarete açık.

 

Bienal hakkında detaylar için: bienal.iksv.org.
Bienale girişte kullanacağınız “ücretsiz” davetiyenizi edinmek ve karekodunuzu telefonunuza indirmek için 16bziyaret.iksv.org.