Vakkorama Paper | Great Hack: Sosyal medyanın karanlık yüzü
4822
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4822,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Great Hack: Sosyal medyanın karanlık yüzü

 

Mesajlarımızı okuyabilen ya da telefonumuzdaki mikrofona erişimi olan uygulamalar, internet aramalarımız, lokasyon bazlı servislerle günlük hareketlerimizin tamamının bulunduğu dijital ayak izimizle büyük datanın birer parçasıyız. Peki bu data nasıl kullanılıyor? Çoğumuzun okumadan onayladığı kullanım sözleşmeleriyle nelere izin verdiğinizi, verilerinizin kimlerle paylaşıldığını biliyor musunuz?

 

2016 ABD başkanlık seçimleriyle gündeme gelen veri şirketi Cambridge Analytica’nın sosyal medyanın karanlık yüzünün sembollerinden biri haline gelmişti. Netflix’te yayınlanmasıyla akıllarda binlerce soru bırakan yeni teknoloji serisi Great Hack, Cambridge Analytica hikayesinin perde arkasına odaklanıyor. Sunduğu detaylı bir bakış açısıyla Brexit ve Trump kampanyalarında kullanıcıların dataları aracılığıyla nasıl yönlendirildiğini gözler önüne sererek, sağladığımız kişisel datalarla neler yapılabildiğini bilimsel araştırmalar ve gerçeklerin ışığında ortaya koyuyor. Bu bir buçuk saatlik belgeseli mutlaka Netflix’te izlenecekler listenize alın.

 

 

 

 

Category
TEKNOLOJİ