Vakkorama Paper | Haftalık sahne raporu (13-20 Ekim)
5009
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5009,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Haftalık sahne raporu (13-20 Ekim)

 

İstanbul’da önplana çıkan müzik etkinliklerinden bir derleme.

 

Hey Douglas, BaBa ZuLa, Adamlar


Küçükçiftlik Bahçe’nin çimlerin üstünde, yıldızların altında gerçekleşen konser serisinin son performansında Türkiye alternatit müzik sahnesinin kendine has müzisyenlerinden ve gruplarından BaBa Zula ve Adamlar sahne alıyor. Gecede dansa davet Hey Douglas’dan.

 

15 Ekim Salı, KüçükÇiftlik Park, 19.00 itibariyle

 

Dökk – Live Media Performance

 

Yeni medya alanında çığır açan dans performanslarıyla dikkat çeken Dökk, İzlandaca karanlık anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki performanslarının ardından Türkiye’de ilk kez sahnelenecek. 2019 German Design Awards ödüllü Dökk, üç boyutlu bir evrende gerçek zamanlı verilerle ortaya çıkan bir dans gösterisi.

 

16 Ekim Çarşamba, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi, 20.00

 

 

Stanley Clarke Band

 

Bas gitarın efsane ismi Stanley Clarke, bir kez daha İstanbul’da. 1951 Philadelphia doğumlu Clarke, müzik yolculuğuna akordeon ile başladı, ardından keman ve viyolonsel ile devam etti. New York’a taşındıktan sonra cazın dev isimleriyle çalışma fırsatı buldu ve kariyerini bas gitarıyla sürdürdü.

 

 4 Grammy ödüllü ünlü müzisyen bu akşam sahneye kontbas ve elektrik bas gitarıyla çıkıyor. Kendisine kemanda Evan Garr, piyano ve klavyede Beka Gochiashvill, klavyede Cameron Graves, davulda Shariq Tucker ve tablada Salar Nader’in yer aldığı grubu eşlik ediyor.

 

16 Ekim Çarşamba, CRR Konser Salonu, 20.00

 

 

Hindi Zahra

 

Tala Hadid ve Fatih Akın sineması için yaptığı besteler, narin soul tınıları ve güçlü vokaliyle efsaneleşen Fas asıllı Fransız müzisyen iz bırakacak iki performans için bu hafta şehre uğruyor.

 

16 ve 17 Ekim, Zorlu %100 Studio, 20.30

 

 

Black Art Jazz Collective 

 

Haftanın bir diğer yıldızlı caz etkinliği. Cazın kendi alanında öncü ve büyük isimlerini buluşturan kolektif 2016’da ilk albümlerini yayınladı. Post-bop melodiler ve Afrika kökenli Amerikalı yıldızların eserleriyle bu akşam Wayne Escoffery (tenor sax), Jeremy Pelt (trompet), James Burton (trombone), Xavier Davis (piyano), Corcoran Holt (bas gitar), Mark Whitfield (davul) Touché’de.

17 Ekim Perşembe, Zorlu PSM – Touché, 21.00

 

 

Maximilian Cem Haberstock & Naz İrem Türkmen

 

Arter, yeni adresindeki etkinlik programında konserlere de ev sahipliği yapıyor. Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’in ağırlandığı konser serisi kapsamında bu akşam Türk asıllı besteci ve piyanist Maximilian Cem Haberstock ile ödüllü kemancı Naz İrem Türkmen sahnede.

 

17 Ekim Perşembe, Arter-Sevgi Gönül Oditoryumu, 20.30

 

Vaudou Game

 

Bu akşam Vaudou Game izleyenlerini Babylon’da dans ve neşe dolu bir akşam bekliyor. Voodoo kültürünün ritüellerinden ilham alan grup, Afrobeat ritimleri funk ve soul tınılarla harmanlayarak, 70’lere selam çakıyor. Lyon çıkışlı grubun lideri Peter Solo, vokal teknikleriyle son derece yenilikçi bir isim.

17 Ekim Perşembe, Babylon, 21.30

 

 

Nosaj Thing

 

Elektronik müzikle hip-hop’ı öpüştüren ABD’li prodüktör Nosaj Thing’in bu performansı haftanın öne çıkan parti etkinlikleri arasında.

 

18 Ekim Cuma, Zorlu PSM %100 Studio, 23.00

 

 

Alfa Mist

 

İlk albümü ‘Antiphon’ ile Londra’nın yeni dalga caz sahnesinde kendine kalıcı bir yer edinen Alfa Mist, yer yer hip-hop ve trip-hop’a göz kırpan melankolik caz parçalarıyla Cuma akşamı Babylon sahnesinde.

 

18 Ekim Cuma, Babylon, 20.30

 

Föllakzoid

 

Şilili psychedelic rock topluluğu Föllakzoid yüksek volümlü ve krautrock’a göz kırpan şarkılarıyla tanınıyor. Salon İKSV’de “gürültülü” ve hareketli bir performans bekliyoruz kendilerinden.

 

18 Ekim Cuma, Salon İKSV, 22.00

 

Tamino

 

Yarı Mısırlı yarı Belçikalı müzisyen Tamino, naif ve etkileyici bir vokal. Sesi ve stiliyle sık sık Jeff Buckley’e benzetiliyor.

 

18 Ekim Cuma, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi, 20.30

 

Truncate

 

Tekno severleri buluşturan partinin organizasyonu DJ Ferhat Albayrak’ın kurucusu olduğu Jeton Records’a ait. Berghain ve Fabric gibi efsane kulüplerde çalan Truncate’ın yanı sıra Albayrak ve Kuvoka da bu gece DJ kabininde olacak.

 

19 Ekim Cumartesi, Zorlu PSM %100 Studio, 23.00

 

Cristina Branco

 

Portekiz’in geleneksel müziğinin en büyük ustalarından Christina Branco, müziğini dünyaca ünlü şairlerin sözlerini katarak icra ediyor. Branco’nun 20 yılı aşan müzikal yolculuğundan iz bırakan parçalar, bu gece Cemal Reşit Rey sahnesinde.

 

20 Ekim Pazar, CRR Konser Salonu, 20.00

Category
V/PLAY-MÜZİK