Vakkorama Paper | Hayalet Ev: Bir Black Mirror seti değil, gerçek
4987
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4987,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Hayalet Ev: Bir Black Mirror seti değil, gerçek

 

Varla yok arası, mesafeli, kesinlikle bir ev sıcaklığında değil. Adını bu özelliklerinden alan Ghost House, İngiltere’nin en çok konuşulan yeni ‘ev’lerinden biri. BPN Architects tarafından İngiltere Warwickshire’da bir kasabada tamamlanan projedeki evin büyük bir kısmı yerin altına gömülü.

Tamamen betondan üretilen, insana baktığı an bir soğukluk hissi veren Ghost House’un bu almasının bir sebebi, elbette buzdağı misali büyük bir kısmının dışarıdan görülememesi ve yer altında olması. Ancak isimlendirmenin bir diğer ilhamı ise, yapıda kullanılan camlar ve havuzda oluşan yansımalar.

 

Tasarımından yapına kadar tüm süreçler, dramatik bir hava içeriyor. Kapıdan girer girmez yerin altına yolculuk başlıyor, bahçeye açılan dev cam cephesiyle salon ve yemek odası sizi karşılıyor. Projenin mimarlarından Phill Shepherd bu tasarımla, evin içinde yürüdükçe hissedilen dramatik etkinin de artmasını hedeflediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Müşterimiz, Tadao Ando başta olmak üzere, yalnızca beton kullanarak evler üretmiş dünya çapındaki mimarların çalışmalarından etkilenmiş.” Shepherd ayrıca İngiltere’nin genelinde insanların Ghost House benzeri, yaşamak istedikleri özgün evleri inşa etmeleri konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğini söylüyor.