Vakkorama Paper | Hiçbir şey yapmama sanatı: NIKSEN
4814
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4814,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Hiçbir şey yapmama sanatı: NIKSEN

 

Nasıl hiçbir şey yapmadan dururduk? Her dakika işi düşünmeden, mail kontrol etmeden, bir gözümüz Facebook ya da Instagram’da olmadan… Hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, bir dakikalığına her şeyi bırakın ve düşünün, sizce bu kadar meşgul olmak normal mi? Tüm bunların sebebinin hayatımıza giren hız, teknoloji ve dijital dünya olduğunu ve geri dönüşün mümkün olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta yanılmakla kalmıyor, bir şeylere yetişmek için çabalayarak ve meşguliyetlere fazla anlam yükleyerek sağlığınızı kötü etkileyecek bir tempoya kendinizi mecbur ediyor, yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi köreltiyorsunuz.

 

Hiçbir şey yapmamak, size ilk bakışta tembellik ya da yapılacaklar listesinde bir şeyleri sürekli ertelemek gibi gelebilir. Ancak bu doğru değil, hıza yenik düşen bünyenizi mümkün olan her fırsatta, birkaç dakikalığına da olsa rahatlatmalı ve kafanızı boşaltmalısınız. Mesleğiniz ya da ilgilendiğiniz alanlar ne olursa olsun, yaptığınız her işte daha iyi olabilmek için hiçbir şey yapmamaya vakit ayırmalısınız.

 

Hollanda kültüründe hiçbir şey yapmamanın önemli bir yeri, hatta bunun için kullanılan bir tabir var. Hiçbir şey yapmama sanatı olarak kültürlerinde yer eden Niksen’in, aynı zamanda yaratıcılığı ve verimliliği tetikleyen temel bir ihtiyaç olduğu bilimsel araştırmalarla da ispatlanmış durumda. Başka bir deyişle, dünyada pek çok kişinin aklına iyi fikirlerin duştayken gelmesi bir tesadüf değil. Vücudunuzu ve beyninizin de dinlenmeye, durmaya ve rahatlamaya ihtiyacı var.

 

Tatilde bile kafanızı işten kaldıramıyorsanız, hep meşgul, stresli ve tükenmiş hissediyorsanız, çıktığınız bir akşam yemeğinden, sinemadan ya da yataktan iş maillerinizi yanıtlıyorsanız, Niksen’e kulak verin. Dijital dünyanın getirdiği hız ve sürekli meşgul olma halini dengeleyerek yaşamanın formülleri üzerine kitaplar yazan Doreen Dodgen-Magee, Niksen’ı motoru çalışan ancak hareket etmeyen bir araca benzetiyor. Ve arada ayağınızı gazdan çekmenin önemine dikkat çekiyor.

 

Bol Niksen’li bir yaz dileriz!