Vakkorama Paper | İstanbul’da şimdi Sanat Zamanı
4937
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4937,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

İstanbul’da şimdi Sanat Zamanı


Şehirde sanat sezonu 16. İstanbul Bienali paralelindeki etkinliklerle bereketli. ArtWeek Akaretler, Contemporary Istanbul, şehre dönüş ajandasına dahil olan Arter’in yeni mekanı ve nicesiyle şehrin önplana çıkan kültür-sanat rotalarını çıkardık.

 

1- Akaretler –Artweeks


Üçüncü edisyonu gerçekleşen Artweeks @Akaretler kapsamında Sıraevler’de Eylül ayı boyunca özel sergiler gerçekleşiyor. Aria, Ambidexter, Gama, Baraz, Artnivo, Artsümer, Mixer, Empire Project, Krank, Martch Art Project ve Merkur’den sanatçıların katıldığı etkinliğe Japonya’da yaşayan Ercan Akın, küratörlüğünü üstlendiği ‘Kusurlu Güzellik’ isimli karma sergisiyle; Şerife Bilgili Ercantürk ise ilk kişisel sergisiyle katılıyor. Evliyagil Müzesi Beral Madra küratörlüğünde ‘Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler’ sergisiyle No:37-39’da. Öner Kocabeyoğlu’nun koleksiyonunda yer alan Ardan Özmenoğlu önderliğinde, 35 sanatçı ‘Absürd’ başlıklı sergiyle No:55’te buluşuyor.

3-22 Eylül, Akaretler Sıraevler, Instagram’dan takibe alın: instagram.com/akaretlerde

 

2- Beyoğlu – Üç yeni sergi ile Beyoğlu

 

Canan Tolon: Sen Söyle İstanbul Modern sezonu, Canan Tolon’un 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminin bir araya geldiği bir sergiyle açıyor. Canan Tolon çalışmalarında, kendisini sürekli yenileyen doğanın, insanın doğayı değiştirme ve dönüştürme süreçlerinin yarattığı kaosun ve bir kültürel girişim olarak mimarlığın bıraktığı izlerin izini sürüyor.

 

6 Eylül-2 Şubat, İstanbul Modern. Instagram.com/istanbulmodern

 

 

Mutluluk Resimlerimiz Nur Koçak’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi SALT’ta izleyiciye kapılarını açtı. Sanatçının öğrencilik yıllarında çizdiği desenlerden son dönem serilerine uzanıyor.

 

3 Eylül-29 Aralık, Salt Beyoğlu&Galata, Instagram.com/salt_online

 

 

Abrakadabra

 

Bu yıl Venedik Bienali’nin uluslararası ana sergisinde Halil Altındere, ‘Abrakadabra’ sergisinde sanatçıyı bir sihirbaz, eserleri sihir malzemesi, sergi alanını ise sahne olarak kurguluyor.

 

Gündelik yaşamın gerçekliği ve hayal dünyası arasındaki sınırların geçişkenliğini sorgulayan Abrakadabra Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nda, sergiden bir eser ise bomontiada ALT’ta sergileniyor.

 

11 Eylül-3 Kasım, Yapı Kredi Kültür Sanat Binası.

 

3-Dolapdere – Arter


13 Eylül’de izleyiciyle yeni mekanında buluşmayı bekleyen Arter’in açılış programında; Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan ‘Saat Kaç?’ başlıklı sergi, küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı “Kelimeler Pek Gereksiz” başlıklı koleksiyon grup sergisi, Altan Gürman retrospektif sergisi, Ayşe Erkmen’in sergisi Beyazımtırak yer alıyor.

 

Céleste Boursier-Mougenot’nun offroad, v.2 başlıklı yerleştirmesi ve Rosa Barba’nın Gizli Konferans başlıklı yerleştirmelerinin yanı sıra İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi, sanatçının bu sergi için ürettiği yeni işlerini bir araya getiriyor.
Sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinden yenilikçi örnekler ve nitelikli yorumlara yer veren Arter programından detaylara, servis, eğitim, ulaşım gibi konular hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Mekanın içerisinde bir yeme-içme alanı, arka bahçe, kütüphane ve yayınların satıldığı bir kitapçı da var.

arter.org.tr

 

4- Nişantaşı – Contemporary Istanbul

 

14.edisyonuyla sezon açılışında kendine yer edinen Contemporary İstanbul, 12-15 Eylül tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da. Bu yıl Akdenizlilik temasının işlendiği fuarda, Peru, Rusya ve Çing gibi ülkelerin de katılımıyla 80’in üzerinde galeri aracılığıyla, 650 sanatçının 2000’in üzerinde eseri sergileniyor. Fuar dahilinde gerçekleşen “Son Edinimler” sergisi, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde koleksiyonerlerin güncel eğilimleri hakkında fikir veriyor.

 

12-15 Eylül, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, www.contemporaryistanbul.com/tr

Category
SEYAHAT & ŞEHİR