Vakkorama Paper | Kara Delik’in Prensesi: Katıe Bouman
4456
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4456,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Kara Delik’in Prensesi: Katie Bouman

 

Bu hafta yayınlanmasıyla dünyayı etkisi altına alan hipnotik etkili kara delik fotoğrafının oluşmasında onun payı büyük. Genç bilgisayar bilimcisi Katie Bouman, tarihteki ilk kara delik fotoğrafını konuşmamızı sağlayan algoritma üzerinde üç yıl önce MIT’deki yüksek lisansını yaparken çalışmaya başlayarak, MIT ve Harvard’dan mühendislerin, astrofizikçilerin ve gök bilimcilerin yer aldığı kara delik projesine liderlik etti ve bu hafta tarih yazdı. Işığı bile yutan ve güneşten 6,5 milyon kat daha büyük bu tüyler ürperten gökcismini görüntülemeyi başardı. Dünyalılara, sekiz farklı bölgeye yerleştirilen teleskoplardan elde edilen verilerle 53 milyon ışık yılı uzaklıkta, kara delik’in fotoğrafını ulaştırdı.

 

Nasıl? derseniz. Bouman’ın iki yıl önce Nisan ayında kaydedilen TED konuşmasını izleyin:

 

 

 

“Her şey, kara delikten dışarıya veya başka bir evrene bile çıkabilir. Dolayısıyla eğer bir kara delikte olduğunuzu düşünüyorsanız, pes etmeyin, bir çıkış yolu var” diyen Stephen Hawking’i de anmadan geçmeyelim.

Category
TEKNOLOJİ