Vakkorama Paper | Kasım’da beklenen Warhol rüzgarı
5013
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5013,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Kasım’da beklenen Warhol rüzgarı

 

Christie’s yeni müzayedesinde Andy Warhol’un özel bir koleksiyonda yer alan ‘Athletes’ serisini ilk kez satışa çıkarmaya hazırlanırken, İstanbul’un da sanat takviminde Warhol’un ikonik eserlerinin yer aldığı bir sergi var.

 

Christie’s Kasım ayında daha önce müzayede salonlarında hiç görülmemiş bir Warhol serisini satışa çıkarağını duyurdu. Eserlerin sahibi, Richard L. Weisman, koleksiyoner bir aileden geliyor. Annesiyle babası Frederick ve Marcia Weisman, 90’ların başındaki en önemli koleksiyonerler arasında gösteriliyor. Onlardan devraldığı mirası sıkı Warhol hayranlığıyla sürdüren ünlü iş adamı Weisman, ‘Athletes’ serisini 1970’lerin sonunda Warhol’a sipariş etmiş. Warhol’un 1977-79 yılları arasında ürettiği serinin, toplamda 15 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

 

Hikayenin esas ilginç kısmı ise bu seriden 10 tanesinin Weisman’ın Los Angeles’daki evinden çalınmış ve ardından 1 milyonluk ödül karşılığı “iade edilmiş” olması. (Her ne kadar Christie’s ne şekilde yerine konulduğunun tam olarak detaylarıyla paylaşmasa da, Weisman’ın ifadesi bu yönde.)

 

Seride yer alan çok renkli akrilik ve kanvas üzeri silkscreen baskı çalışmaları arasında Muhammed Ali (4-6 milyon), O.J. Simpson, figure skater Dorothy Hamill, Kareem Abdul-Jabbar, Pelé ve Chris Evert gibi isimlerin (her biri 250.000-350.000 dolara satışa çıkacak) portreleri yer alıyor. Muhammed Ali portresi Christies’in 13 Kasım tarihinde gerçekleşecek ‘savaş sonrası ve çağdaş sanat’ temalı etkinliğinde satışa çıkacak. Geri kalan portreler ise ‘American Art’ temalı 20 Kasım’da gerçekleşecek müzayedede satışa çıkacak.

 

İstanbul’da ise 7 Kasım itibariyle UNIQ Expo, Pop Art akımının sıradışı yeteneklerini ağırlıyor. Begüm Alkoçlar’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide Andy Warhol’un “Marilyn Monroe”, “Campbell Soup” ve “Flowers” ikonik eserlerinin yanı sıra Keith Haring, Roy Lichtenstein, James Rosenquist ve Robert Indiana gibi akımın önemli temsilcilerinin Türkiye’de ilk kez sergilenecek işlerine ev sahipliği yapacak.

 

Warhol’un gibi ikonik işlerini de içeren 90 orjinal eserine; Haring, Lichtenstein, Rosenquist ve Indiana’nın Türkiye’de ilk kez sergilenecek 40 eseri eşlik edecek.

 

Category
KÜLTÜR-SANAT