Vakkorama Paper | Kubrıck’in Dünyası ve Dehası
4571
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4571,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Kubrick’in Dünyası ve Dehası

 

20. yüzyılın çarpıcı yönetmenlerinden Stanley Kubrick’in dünyası ve dehası, Londra Design Museum’daki kapsamlı sergide sinemaseverlerle buluşuyor. Sınırları zorlayan ve sinemada tür kavramını yeniden tanımlayan kült yönetmen farklı teknolojilerin sinemada kullanımı ve araştırmasında da öncü rol aldı. Aynı zamanda kendi neslinin önde gelen isimleriyle tasarım alanında önemli iş birliklerine imza attı.

 

Özgün bakışıyla sıra dışı bir hikaye anlatıcısı olan Kubrick’in The Shining, Eyes Wide Shut, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket, 2001: A Space Odyssey gibi kült filmlerinden ikonik sahneleri nasıl tasarladığını ve hayata geçirdiğini adım adım inceleyebildiğiniz sergi, ender bulunan 700 obje, film, röportaj, mektup ve fotoğraflar aracılığıyla Kubrick’in dünyasını zengin bir dilde aktarıyor. Sergi, kült yönetmenin anlatımında ilham kaynağı ve en önemli filmlerinin seti olarak ön plana çıkan, 40 yıl boyunca evi olan Londra başta olmak üzere İngiltere’yle özel bağlarını da görünür kılıyor.

 

Meraklısına not: 15 Eylül’e kadar ziyarete açık olan serginin biletlerinin hızla tükendiğini not düşmeden geçmeyelim. Sergiyle birlikte Design Museum Shop’u da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Sergi için hazırlanan özel koleksiyonda sinefiller ve Kubrick hayranlarını baştan çıkaracak hediyelikler var.

Category
KÜLTÜR-SANAT