Vakkorama Paper | Londra Tasarım Haftası’ndan bildiriyoruz!
5000
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5000,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SEYAHAT & ŞEHİR

Londra Tasarım Haftası’ndan bildiriyoruz!

 

Tasarım dünyasının favori başkentlerinden Londra’nın bir gelenek olarak yenilikçi fikirlere ev sahipliği yaptığı Londra Tasarım Festivali, bu yıl, fake bir dış cepheye sahip minik discosu Disco Carbonara, muhteşem maskelerin yer aldığı Masters of Disguise başlıklı sergi ve Matter of Stuff’ın geridönüşümle yeniden hayat verdiği yerleştirmeyle dikkat çekti.

 

Ziyaretçilerinin festivale günler kala oluşturdukları “mutlaka görülmesi gerekenler” listeleriyle, şehrin 11 farklı noktasındaki 400’den fazla sergi, enstelasyon ve etkinlikle 14-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Londra Tasarım Festivali, akılda çokça merak ve hayranlık bırakarak geride kaldı.

 

Tasarımcı Martino Gamper’ın Disco Carbonara’sı, dikkatli bakıldığında görülebilecek kapısının ardındaki küçük alanda, King’s Cross’un ortasında disco müziği çalarak fake bir disco deneyimi yaşattı. Gamper’ın da aralarında olduğu 23 sanatçının festival için tasarladıkları ve kendi karakterlerini yansıtan maskeleri, Masters of Disguise sergisinde bir araya geldi. Serginin gerçekleştiği galeri SEEDS’in kurucusu Nathalie Assi, “Sanatçılardan maske yapmalarını isterken hayal güçlerini kısıtlamamak önemliydi.” derken ortaya çıkan sonuçları da yeterince açıklamış oluyor.

 

Festivalin bir diğer öne çıkan sergisi de geridönüştürülmüş materyallerin de lüks ürünler doğurabileceğini gösteren Matter of Stuff’ın A Second Life enstelasyonu oldu. Geçen yılki festivalde kullanılan 5000 ahşap malzemeden oluşturulan serginin amacını, Matter of Stuff’tan Simona Auteri özetliyor: “Ortaya lüks bir ürün çıkarmak ve hiç görülmemiş bir iş yapmak için, daha önce kullanılmış olanı yeniden kullanabilirsiniz.”