Vakkorama Paper | More Than Human? Yaratıcı Robot Neslı ve Aı-Da
4704
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4704,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

More Than Human? Yaratıcı Robot Nesli ve Ai-Da

 

Bir süredir üzerinde çalışılan, hem bir sanatçı hem de bir sanat eseri olarak tasarlanan Ai-Da, ilk sergisini geçtiğimiz günlerde algoritmasının ve yapay zekasının geliştirildiği Oxford Üniversitesi’nde açtı. ‘Unsecured Future’ adlı sergide resim ve heykel yeteneği ve yerleştirme fikirleri olan Ai-Da’nın imzasını taşıyan sekiz çizim, yirmi resim, dört heykel ve iki video işi sergilendi.

 

İnanılmaz gerçekçi, insana benzeyen hatlara ve ifadelere sahip olan yapay zeka Ai-Da, adını ilk kadın bilgisayar programcısı Ada Lovelace’dan alıyor. Ai-Da’nın bu kadar gerçekçi bir görünüme sahip olması da boşuna değil. Robot teknolojilerinde ‘tekinsiz vadi önermesi’ adı verilen teori gereği robotların (arada kalanların tekinsiz hisler uyandırması nedeniyle) insanlara ya çok benzeyen ya da hiç benzemeyen bir görünümde olması sağlanıyor.

 

Gördüklerini kendi yorumunu katarak resmedebilen, heykelleştirebilen Ai-Da’nın, geleceğin yapay zeka etrafında şekillenecek sanat üretimleri açısından öncü görülüyor. İlk sergisinin “hasılatı” bir milyon poundun üzerinde olmasının da elbette bunda katkısı büyük.

 

Yapay zekayla yakından ilgiliyseniz Barbican Centre’da açılan ‘AI: More Than Human’ı da gözden kaçırmayın. 26 Ağustos’a kadar açık kalacak sergi dahilinde resident robot bartender’ının elinden bir drink içebilir, bir yapay zeka podcast’i dinleyebilirsiniz. Daha fazlası için tıklayın.

 

Category
TEKNOLOJİ