Vakkorama Paper | Musk’ın uzay seferleri için 2021’i bekleyin
4786
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4786,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Musk’ın uzay seferleri için 2021’i bekleyin

 

Uzay turizmi cephesindeki sıcak gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı son açıklama ile Ay’da insanlığın kalıcı olacağını, Ay’a kurulacak kalıcı bir yapı sayesinde Mars’a taşınacağını duyurdu. Elon Musk’ın Mars’a insan taşımacılığı konusundaki iddialı ve öncü fikirleri ise hepimizin malumu. Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, test fırlatmaları Nisan ayında tamamlanan ilk ticari girişimi Starship ile ticari uzay taşımacılığında 2021 itibariyle yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor.

 

Musk, Ay’a inişin 50.yılının kutlandığı bu hafta yaptığı şu açıklamayla Ay’a gidişi 2023’ten daha erken bir tarihe çekebileceklerinin sinyalini verdi. “Bu söyleyeceklerim kulağınıza çılgınca gelebilir ama öngörüm şu ki, iki yıldan kısa bir süre içinde Ay’a inişimizi gerçekleştirmiş olacağı”.

 

SpaceX tarafından tekrar kullanılabilen, yenilenebilir bir roket olarak tasarlanan Starship, 100 insan taşıma kapasiteli ve 100 ton yük teslimatı yapabilecek şekilde geliştirildi. Biri Texas, biri Flora olmak üzere iki tesiste hummalı bir şekilde çalışmalar sürüyor. Uzun lafın kısası, ticari uzay roket çağı için geri sayım başladı!

Category
TEKNOLOJİ