Vakkorama Paper | Mutluluğun formülü çok açık: Minik dostlarımız
4365
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4365,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Mutluluğun formülü çok açık: Minik dostlarımız

 

Hayvan sahibi olmanın insana iyi geldiğini ve bunun fiziksel ve mental anlamda bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor muydunuz? Bir tedavi yöntemi olarak kanıtlanan pet terapinin geçmişi 60’lı yıllara uzanıyor. Konunun öncülerinden psikiyatrist Boris Levinson o yıllarda hayvanlarla terapinin tedaviler üzerinde destekleyici bir etkisi olduğunu bilimsel olarak kanıtlıyor. Pet terapi, daha çok yaşlılar, mental desteğe ihtiyacı olan kişiler ve köpeklerle anılsa da, günümüzde kedilerle birlikte yaşamın da insan üzerinde iyileştirici etkileri olduğu biliniyor. Kediler hem 20-140 Hz aralığında seyreden kalp atışları, hem de size kendilerini sevdirirken yaydıkları ses ve mırıltılarıyla rahatlatıcı etkilere sahip. Hatta kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme riskini yüzde 30 oranında hafiflettiklerine dair yapılmış bir araştırma bile var.

 

Pet sahibi olmanın, size sevildiğinizi hissettiren, sizden sevgi bekleyen evcil dostlar dahil etmenin hayatınızda hafiflettiği sıkıntıların başında stres, anksiyete, depresyon var. Evcil hayvanla büyüyen çocuklarda bilinenin aksine erken yaşta oluşması muhtemel alerjilerin de önüne geçiliyor. Bağışıklık sisteminizin gelişmesini sağlıyor. Öğrenme bozukluğu ya da zorluğu olan çocukların gelişimine fayda sağladıkları da kanıtlanmış bir gerçek. Hatta köpeklerin kötü huylu tümörleri tespit edebildikleri bile görüldü.

Category
SATIN ALMA SAHİPLEN