Vakkorama Paper | New York Gökdelenleri Yasaklıyor
4568
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4568,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SEYAHAT & ŞEHİR

New York Gökdelenleri Yasaklıyor

 

Dünyanın geleceği için işe arabalardan önce, yapıları yeniden düşünerek başlamalı.

 

İklim değişikliğiyle mücadelede New York dünyanın geri kalanından farklı ve iddialı bir adım atmaya hazırlanıyor: “Artık dünyamıza zarar veren ve geleceğimizi tehdit eden binalara New York’ta müsaade yok”.

 

New York Valisi, iklim değişikliği kriziyle başa çıkma metodu olarak cam ve çelik gökdelenlerin inşasını yasaklamaya hazırlanıyor. Sera gaz salınımını yüzde otuz oranında azaltacağı öngörülen bu uygulama ile yeni cam gökdelenlerin inşaatını yasaklayacak bir yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor. Bir binanın dış cephesinde cam kullanmak isteyen inşaat şirketlerin sera gazının salınımını azaltan diğer tedbirleri alması şart.

 

New York Belediyesi’nin cam gökdelenleri de yeniden değerlendirmeye alan Green New Deal adını verdikleri girişimlerinde, yenilebilen kaynakların kullanımının ve organik geri dönüşümün mecburi kılınmasının yanı sıra trafik sıkışıklığı gibi sorunlara yönelik düzenlemelerle şehrin hızla arındırılması ve ‘yeni yeşil düzen’e geçilmesi hedefleniyor. Tek kullanımlık plastik ambalajların kullanımının yasaklanması, işlenmiş etin üretim ve tüketimden kaldırılması da aşamalı olarak hayata geçirilmesi planlanan uygulamalar arasında.