Vakkorama Paper | Pedal çeviren şehir: Utrecht
5020
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5020,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Pedal çeviren şehir: Utrecht


Ector Hoogstad Mimarlık grubu tarafından gerçekleştirilen proje ile Utrecht İstasyonu’nun altında 12,656 bisikletli için üç katlı bir bisiklet parkı hayata geçirildi. Utrecht’in sürdürülebilir bir şehir olma amacıyla açtığı ve 2011 yılında sonuçlanan yarışma sonucu başlayan projenin bu yaz sonunda tamamlanmasıyla, Hollanda çevrecilik konusunda bir yenilikçi adımın daha üssü oldu.

 

Dünyanın en büyük bisiklet parkında katları birbirinden ayıran, sürüşü son derece keyifli yollar ve hafif eğimli rampalar var, elektronik sinyallerle boş park alanlarını görebiliyorsunuz. Bisiklet tamircisi, kiralama yerleri gibi ikitekercilerin hizmetine açık ufak yerlerin de olduğu bu parkın üç anahtar kelimesi güvenli, pratik ve hızlı. Parkın içinde aynı zamanda buluşma ve sosyalleşme alanları da düşünülmüş.

 

Uzun lafın kısası, Hollanda sürdürülebilir şehir yaşamı konusunda hayata geçirdiği fikirlerle bir adım ileride. Kişi başına 1,3 bisiklet düşen bu yeşilci ülkede pedal üstünde yaşam, yakın gelecekte de Utrecht başta olmak üzere diğer şehirlerini baştan şekillendirmeyi sürdürecek gibi görünüyor.