Vakkorama Paper | Red Bull Müzik Festivali ile haftalık sahne raporu (29 Eylül-6 Ekim)
4975
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4975,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Red Bull Müzik Festivali ile haftalık sahne raporu (29 Eylül-6 Ekim)

 

Red Bull Müzik Festivali farklı konsept etkinliklerle şehri 1 Ekim itibariyle etkisi altına almaya hazırlanıyor. Eylül’ün son pazarında ise ay boyunca muhteşem performanslara sahne olan Zorlu PSM’nin sonbahar festivali Neue! Step’in kapanış konserinde Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’ni ağırlıyoruz.

 

İstanbul sahnesinden Ekim ayının ilk haftasından performanslar ile sahne raporunuz hazır!

 

Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti


1972’den bu yana dünyanın farklı yerlerinde pek çok konser veren, klasik müziğin önde gelen topluluklarından Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 12 Çellist’i, özel bir performans için İstanbul’da. Benzersiz tınılarıyla izleyicide dingin, derin, hafif ve coşkulu hisler bırakan uluslararası üne sahip topluluk, üç kez Echo Klassik ödülüne layık görüldü.

29 Eylül Pazar 20:30, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi, 20.00

 

 

Red Bull Music Festival İstanbul: Alpha Beat Night

 

Festivalin ilk konsept gecesinde egzotik bir müzikal atmosfer var. Yeryüzünün ritmini hissedeceğiniz akşamda dans müziğini raple harmanlayan Ganalı müzisyen Ata Kak, Kuzey Afrika’nın sesini fütürist ve enerjik bir yaklaşımla Tunus’tan dünyaya yayan Ammar 808 ve dans playlistleri sevilen Undomundo sahnede.

 

3 Ekim Perşembe, Feriye, 19.00

 

Laura Misch


Londra’nın son yıllarda caza yön veren çağdaş isimlerinden biriyle tanışmak isterseniz kendisi saksafonu ve synthesizer’ı ile bu hafta Perşembe akşamı Salon İKSV sahnesinde. Bu Laura Misch’in Türkiye’deki ilk konseri. Müzisyen bir aileden gelen, Tom Misch’in kız kardeşi olan Londralı sanatçı ve prodüktör Laura sound’uyla elektronikadan caza süzülen, deneysel sularda gezinmeyi seven bir sanatçı. 2016 yılında çıkardığı ‘Shaped by Who We Knew’ ile Gilles Peterson’ın dikkatini çekti. BBC Radio programlarında ve Jazz FM’de sıkça yer buldu. Sesi için “melekleri kıskandıran cinsten” yorumu yapılıyor.

 

3 Ekim Perşembe, Salon İKSV, 21.30

 

Red Bull Music Festival İstanbul: Aposynthesis Night


Dijital ile analog arasında bir yerde kendini müziğin kollarına bırakmak isteyenlerin gecesi olarak lanse edilen, festivalin ikinci konsept etkinliğin başrolünde synthesizer var. Synthesizer müziğinin deneysel, yaratıcı, gizemli ve karanlık örnekleri bu akşam Demdike Stare & Michael England, Stellar OM Source, Lucrecia Dalt ve Akkor ile sahnede.

 

4 Ekim Cuma, Borusan Müzik Evi, 19.00

 

 

Stimming & Gidge (Live)

 

Stimming, 19 yaşında taşındığı Hamburg’dan yükselmiş bir isim. Solomun ve Adriano ile Diynamic Music plak şirketini kuran Stimming, kısa bir süre içerisinde ‘en iyi yeniler’ listelerinin hiç değişmeyen isimleri arasında yerini aldı. Ibiza DJ Ödülü’ne layık görüldü. Nina Kravitz, Claude VonStroke, Stephan Bodzin ve Robert Babicz, remix’leriyle kendine hayran bıraktığı ünlü isimler arasında.

 

Bu gece kabine geçecek diğer isimler ise Jonathan Nilsson ve Ludvig Stolterman ikilisi, yani Gidge, İsveç’in kuzeyine doğru melankolik ve puslu bir müzikal yolculuk vaat ediyor. XLR8R’ın ‘En İyi Yeni Artist’ ödülünün de sahipleri aynı zamanda kendileri.

 

Stimming’den sonra kabini heyecan verici bir performans için Mabbas b2b Ferhat Albayrak devralıyor.

 

4 Ekim Cuma, %100 Studio, kapı açılış 23.00

 

 

Iceage


Kurulduğunda grup üyelerinin yaş ortalamasının 17 olduğu Danimarkalı grup, punk dünyasının geniş evreninde romantik aynı anda agresif bir yoklama çekiyor. Iceage’in teatral punk rock sahnesi, punk’la ilişkilendirmesi zor gotik, pop ve romantik özellikleriyle de dikkat çekici. İlk kez Türkiye’deler. Müziklerine dair fikir edinmek için en görkemlisinden başlayın, 2018 tarihli ve son albümleri Beyondless. Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında Güney – Kuzey Kore sınırında gerçekleşen DMZ Peace Train isimli festivalde çarpıcı bir performans sergiledir.

 

4 Ekim Cuma, Salon İKSV, 22.00

 

 

Y2K Millenium Party

 

Millenium kuşağı ile zamanda yolculuk. 2000’lerin başına dönüyoruz… Franz Ferdinand, Eminem, Justin Timberlake ve The White Stripes’lı ve Amy Winehouse’lu günlere. Millennium demeye doyamadığımız günlere ışınlanıp, ezbere bildiğiniz parçalarla danslı nostalji yapmak isteyenler Babylon’da buluşuyor.

 

4 Ekim Cuma, Babylon, 23.15

 

 

She Drew The Gun

 

Gitarist ve şarkı yazarı Louisa Roach’un Liverpool çıkışlı psych-pop grubu. Glastonbury Festival’in 2016 edisyonundaki yeni yetenek yarışmasında birinci olmasıyla adını duyurmaya başladı. Ardından The Coral’a İngiltere turnesinde eşlik etti. Ustalıkla icra ettiği, politik yönü kuvvetli söz yazımına Malvine Reynolds, Kurt Vonnegut gibi isimlerden ilham aldığı müzik üretim sürecinin eşlik ettiği Roach, hipnotik yer yer karanlık bir psych-pop sound vaat ediyor.

 

4 Ekim Cuma, Babylon, 22.30

 

 

Polo & Pan

 

DJ ikilisi Paul Armand – Delile (Polo) ile Alexander Grynszpan (Peter Pan)’ın yolları Paris’in meşhur kulübü Le Baron’un kabininde kesişti. O günden bu yana çok sevilen türler arası editlere imza atan ikili, fantastik unsurların önplanda olduğu müzikleriyle günümüzün en heyecan verici grupları arasında sayılıyor. Polo & Pan ile dansa davet programında açılışı 4 Ekim akşamı İzmir Arena’daki hayranları yapıyor. Ardından ikili Cumartesi gecesi Volkswagen Arena’da.

 

4 Ekim Cuma, İzmir Arena, 22.00

 

5 Ekim Cumartesi, Volkswagen Arena İstanbul, 21.30

 

 

Red Bull Music Festival İstanbul: Kan Kardeşler Night

 

Türkçe hip hop ve rap dünyasına karşı koyamayanlardansanız bu gece, sizin geceniz.

 

Hip hop ve rap kültürünün iki kalesi Berlin ve İstanbul, güçlü bir line-up ile tek mekanda toplanıyor. Almanya’da doğup büyümüş Türk müzisyenlerle Türkiye’nin farklı şehirlerinden çıkan MC, prodüktör ve DJ’lerin İstanbul buluşmasında Ceza, Kabus Kerim, Erci-E, Derfkhan, Khontkar, 90BPM, Baneva, DJ Big Papa ve Lil Zey’in yanı sıra sürpriz konuklar da sahne alacak.


5 Ekim Cumartesi, DasDas, 19.00

Category
V/PLAY-MÜZİK