Vakkorama Paper | Robot Eva ile tanışın, o bir fotoğrafçı
4554
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4554,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
TEKNOLOJİ

Robot Eva İle Tanışın, O Bir Fotoğrafçı

 

Bu yılın başında İngiltere’de faaliyete geçen Service Robots, Jetgiller’deki hizmetçi robot ‘Rosie’ gibi, farklı servis yetilerine sahip, kiralanabilen ya da satın alınabilen robotlar üretiyor. Eva, Amy ve Pepper adını verdikleri robotlar anket topluyor, interaktif bir bilgi ve danışma masası ya da reklam yeri gibi hizmet verebiliyor, garsonluk yapıyor hatta fotoğraf çekiyor.

 

Nisan ayında ilk çekimini Gary ve Megan Barker çiftinin düğününde gerçekleştiren Eva the Robot Photographer, yüz tanıma özelliği ile çalışan bir fotoğrafçı. 20 dakika içinde kurulumu tamamlanarak göreve hazırlanan Eva, 1,50 boylarında, sesli komut ve önündeki ekran aracılığıyla etkileşime geçiyor. Alanda kızılötesi sensörleri sayesinde gezinerek misafirleri yüz tanıma özelliği ile seçiyor ve fotoğraf için izin istiyor. Fotoğrafları isterseniz bir dakika içinde baskıya yönlendirebiliyor ya da tek tıkla e-mailinize, sosyal medya hesaplarınıza gönderiyor.

 

Düğünlerde photo booth’lar yerine Eva gibi robot fotoğrafçılarla karşılaşacağımız yeni düzene hazır mısınız?