Vakkorama Paper | Saksıdan Tabağınıza!
4688
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4688,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Saksıdan Tabağınıza!

 

Atıksız tüketim ve yaşam kültürüyle birlikte kendine yeten evler de yükselişte.

 

Dikey tarım şehirde yeşilin binbir tonunda yeni bir hayatı mümkün kılıyor. Az enerji harcayarak ürünlerin gelişmesini sağlayan tesislerde güneş ve rüzgar enerjisi ile yağmur sularından istifade ediliyor. Singapur, Japonya ve Amerika’nın ardından Türkiye’de de bu konuda adımlar atılmaya başlandı. Az alanda çok ürün imkanı sunan bu tesislerin yanı sıra evlerde de mahsullerin yetiştirilmesi için kurulan mikro bahçeler ve saksıda yetiştiricilik giderek yaygınlaşıyor. Başka bir deyişle her mevsim evde mahsulünüzü saksıdan toplandığınız bir yaşam, hayal değil.

 

Aloe vera gibi faydalı yeşillerle birlikte yaşamaktan zevk alanlardansanız evinizde yeni saksılara yer açın. Evinizin mutfağına, terasınıza ya da balkonunuza kuracağınız minik bir bahçeyle toprakla ve yeşille daha yakından ilgilenerek, kendi mahsulünüz ürünlerinizle yemek, salata ve kokteyl hazırlayabilirsiniz. Domates, patates, yeşil soğan, havuç, patlıcan, salatalık, kabak, bezelye, fasulye, ıspanak, marul, roka, maydanoz, biber, brokoli, mısır, buğday, şeker pancarı, çay, pamuk, karpuz, kavun, çilek… Otsu gövdeli bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor.

 

Saksılarda mevsimine göre bitkilerin yetişmesine akıllı teknolojilerle de destek verebilirsiniz. Gün ışığı destekli akıllı saksı teknolojileri için Vakkorama seçkisinde yer alan Tregren saksılara göz atın. Finlandiya merkezli Tregren, ‘aktif büyüme teknolojisi’ adını verdiği sistem sayesinde bitkileri pratik ve sonuç odaklı yetiştirmeyi mümkün kılıyor. Geleneksel yetiştirme yöntemlerine kıyasla üç kat daha hızlı büyümesini sağlayan saksılardaki bitkilerin bakımı için ayda 15 dakika gibi kısa bir süre ayırmanız yeterli.

 

Dalından lime, kumkuat topladığınız, mutfağınızda fesleğen ve diğer yeşillerin kokusunun yayıldığı taptaze bir yaz dileğiyle!

 

Category
LIFESTYLE