Vakkorama Paper | Sanat New York’ta!
4522
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4522,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Sanat New York’ta!

 

Frieze New York sanat dünyasında bu haftanın en dikkat çeken etkinliği. 25 ülkeden 190 galerinin yer aldığı sanat fuarında Amerikan sanat tarihi önplana çıkan bir başlık. Bu yıl ilk kez New York sanat tarihinin kült mekanlarından ‘Just Above Midtown’ sanat galerisinin kurucusu Linda Goode Bryant’a adanmış bir bölüm yer alıyor. 1970’lerde 57.Sokakta kar amacı gütmeyen bir sanatçı mekanı kuran Bryant, aynı zamanda New York’un meşhur galeri bölgesindeki ilk galerinin de kurucusu. Bu döneme atıfta bulunan, Norman Lewis, Lorraine O’Grady ve Ming Smith gibi isimlerin eserleri sergileniyor.

 

‘Spotlight’ bölümünde 33 galeri, usta ve yeni yeteneklerin farklı tekniklerle Rönesans’tan günümüze çizim ve desen üretme biçimlerini sergiliyor. Video, ses, performans sanatına dair pek çok yeni çalışmanın da yer aldığı fuarda, Frieze’in bir diğer yeni bölümü ise Türkiye’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde de bir sergisi açılan Anish Kapoor, Rachel Rossin, Timur Si-Qin, Nathalie Djurberg, Hans Berg gibi isimlerin yer aldığı, VR (sanal gerçeklik) bölümü.

 

Açılışta en çok kalabalığı ve dikkati çeken 8 galeri standı (ve selfie köşesi):

 

Slider’da sola doğru kaydırarak görüntülere ulaşabilirsiniz.

 

– Victoria Miro sanat galerisinde Yayoi Kusama’nın ‘Narcissus Garden’ yerleştirmesiyle birlikte Alice Neel ve Chris Ofili’nin eserleri yer alıyor.

 

– Marlborough Contemporary, Red Grooms’un kumaş kaplı New York otobüs replikası.

 

– Salon 94, Marina Adams, Lisa Brice, Jimmy Desana, Natalie Frank, Elizabeth Neel, Tom Sachs ve David Benjamin Sherry’nin renkli resimleri ile çarpıcı bir stand.

 

– Casey Kaplan, Matthew Ronay’ın renkli ve albenili heykelleri sergileniyor.

 

– Various Small Fires, genç sanatçı Diedrick Brackens’ın dikkat çeken duvar halıları.

 

– And Now, Olivia Erlanger’in deniz kızlarına göndermeli üç heykeli.

 

+ Spotlight bölümünde, Türkiye’den Yüksel Arslan’ın özel bir sunumu var. Galeri Nev ve Galerist ortaklığında sanatçı, filozof, bilge, büyücü ve kazıyıcı olarak anılan Yüksel Arslan’ın “kağıda döktükleri” sergileniyor.

Category
KÜLTÜR-SANAT