Vakkorama Paper | Şehirlerin Geleceği ve Şehirli Arılar
5751
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5751,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Şehirlerin Geleceği ve Şehirli Arılar

 

Şehirlerin sınırlarının genişlemesi geçtiğimiz yirmi yılda arı populasyonunda ciddi bir azalmaya sebep oldu. Antroposen çağında geleceğin şehirlerindeki doğal düzen için arı, kelebek ve güve gibi polen taşıyıcılar için barınaklarının önemi ise neyse ki artık biliniyor.

 

Tasarımcılar arıları yeniden şehre davet etmenin nazik, korunaklı ve cazip yollarını bulmak için yeni fikirler ortaya koymayı sürdürüyor… Tıpkı bu altı farklı görünüş, malzeme ve özelliklere sahip barınak gibi…

 

Apiarium
Bir çöp kovasını andıran beton Apiarium kovanlarıyla sayıca daha fazla arının şehir yaşamında kalıcı hale gelmesini teşvik etmek isteyen Bettina Madita Böhm’ün çatılarda kullanılmak üzere tasarladığı bu arı barınakları tabanında arıların yuva yapmasına olanak sağlayan bir alana, soğuk havalarda koruma sağlayan hava kanallarına sahip.

 

Vulkan Beehive
Norveçli mimarlık stüdyosu Snohetta, Vulkan Beehives adını verdiği barınak tasarımıyla Oslo’daki arı populasyonunu çeşitlendirmek ve artırmayı arzu ediyor. Çarpık altıgenlerden oluşan ahşap konstrüksiyon barınağın içinde 160.000 arı eşzamanlı olarak yaşayabiliyor.

 

Food for Buzz
Arılar, kelebek ve yaban arıları için tabiri caizse bir pit-stop alanı. Hollandalı tasarımcı Matilde Boelhouwer, polyesterden tasarladığı yapay çiçeklerle yağmurdan toplanan suların ihtiyaç anında yiyecek kaynağı olabileceği arılar için bir beslenme alanı da yarattı.

 

Please Stand By
Fransız tasarımcı Marlène Huissoud’ın imzasını taşıyan beyaz delikli bi yapı, yaban arıları, kelebekler ve arılara hizmet için tasarlanmış bir “otel” görevi görüyor. Heykelsi nesnelerin her biri ateşlenmemiş kil, doğal ve doğa dostu malzemelerden yapılmış. Please Stand By, tek kelimeyle Huissoud’un bir nevi doğaya saygı, sevgi ve değeri gösterme verme yolu.

 

Bee Home
IKEA’nın öncülüğünde hayata geçen bir araştırma laboratuvarı olan Space10’ tarafından geliştirilen bu arı evleri, insanları yalnız türleri korumaya teşvik etmek için tasarlandı. Evinde bilgisayar ve internet erişimi olan herkes tarafından ücretsiz olarak tasarlanabiliyor.

 


Refugio
Meksika merkezli tasarım stüdyosu MaliArts, insan merkezli şehirler ile doğa arasındaki bağları güçlendirme hedefiyle göçebe polen toplayıcıları için Refigio projesini hayata geçirdi, üç ayrı özellikte yapının bir araya getirdiği bir barınak sistemi. Üç temel ihtiyaca karşılık veriyor: Barınma, yiyecek ve su. Ahşap ve seramik parçalardan oluşan barınaklar hem doğada hem de çiftliklerdeki yuvalanma alanlarından referansla nesli tükenmekte olan böcekleri çekecek şekilde tasarlandı.