Vakkorama Paper | Sıcak çarpmasına dikkat!
4681
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4681,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SATIN ALMA SAHİPLEN

 

Sıcak Çarpmasına Dikkat!

 

Kedi ve köpekler, tıpkı insanlarda da olduğu gibi hızlı hava değişimlerine adapte olmakta zorlanır. Adaptasyon süreleri 20 gündür. Bu nedenle ani ısınmalarda ve özellikle de sıcakların ilk bastırdığı erken yaz döneminde çok dikkatli olmak gerekiyor.

 

Isı çarpmasının belirtileri özellikle de köpeklerde soluma ve salya artışı olarak gözlemlenir. İleri seviye ısı çarpmasında ise solunum güçlüğü, ağız ve göz etrafında kızarıklık, kanlı ishal, kusma ve sinirsel semptomlar gözlemlenir.

 

Sokak hayvanları ve evcil hayvanlarımız için nasıl tedbirler alıp, ısı çarpması durumunda neler yapmalıyız?

 

– Direkt güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde hayvanlar için gölgelik alanlar yaratın. Yaşam alanınız direkt güneş alıyorsa evde bulunmadığınız saatler için tedbir alın.

 

– Köpeğinizi öğlen saatlerinde güneşten koruyun ve egzersiz yaptırmayın.

 

– Hiçbir koşulda hayvanlarınızı güneşte park halindeki araç içinde bırakmayın.

 

– Vücut sıcaklığının 39 derecenin üzerine çıkması hayli tehlikelidir.

 

– Kısa burunlu, suratı basık ve kafatası geniş köpek cinsleri sıcaktan en fazla etkilenen türlerdir. Koyu renkli ve kilo sorunu olan köpeklerde risk daha yüksektir.

 

– Veterinerinize danışmadan hayvanınızı tıraş ettirmeyin. Tıraş edilen hayvanlar güneşe karşı savunmasız hale gelir. Güneşe karşı koruma sağlayan koruyucu tabakaları tüyleridir.

 

– Hayvanlarda ısı çarpmasını tetikleyen en önemli konulardan biri yeterli su bulamamalıdır. Buharlaşma sorununa karşın su kaplarını günde iki kez kontrol edin ve dolu tutun.

 

– Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birini gördüğünüz dört ayaklı dostlarımızı sıcak bölgeden hemen uzaklaştırın. Bol oksijen alabilecekleri serin bir alana taşıyın. Üzerlerine ya da altlarına ıslak bir havlu sererek ve ara ara ıslatarak vücut ısısını düşürülmesine yardımcı olabilirsiniz. Ağız ve burnunu kontrol edin. Salya nedeniyle solunum güçlüğü çekiyorsa ağız içini temizleyin.