Vakkorama Paper | Sıfırlanıyoruz: 3 Adımda tepeden tırnağa anti-stres bakım
5662
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5662,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Sıfırlanıyoruz: 3 Adımda tepeden tırnağa anti-stres bakım


Cildinize nasıl taze bir nefes aldırıyorsunuz?

Evdeki cilt bakımına doping zamanı…
Anahtar kelimelerimiz: Rahatlık, Hafiflik, Tazelik ile Nem, Doku ve Koku.

Cildiniz için belirli aralıklarla uyguladığınız bir güzellik ve bakım rutininiz varsa duyularınıza nasıl hitap edebileceğinizi çoktan keşfetmişsinizdir. Mevsimler bakım ritüellerini kendine has duygular ve yeni aromalar aracılığıyla bir devinimle beslerken, cildiniz sizden ihtiyaçlara yönelik değişiklikler de bekliyor.

 

Bu dönemi bir bakım kürü edinmek için fırsat bilerek kendinize yapabileceğiniz iyilik, sandığınızdan da kıymetli. En büyük ihtiyacımız kaygılardan arınmak, hafiflemek ve ısınan havalarla da uyumlu olacak şekilde vücudumuzun nem dengesini korumak. Rahatlatıcı hisler için hayatınızda güzel aromalara, arınmaya ve tazeliğe yer açın.

 

1- Arının
Maske/Kil: Maske ve arındırıcı kil uygulamalarına haftada bir vakit ayırın.
Sakinleşmek ve rahatlamak için yeşil çay, lavanta, hindistan cevizi, bamboo, yasemin, salatalık özlü maskeleri tercih edebilirsiniz.

 

Kuru fırçalama (dry brushing): Büyük, sağlam bir fırça edinin ve cildinizi baştan aşağı “süpürün”. İlk başta çok akla yatan bir bakım gibi görünmese de mucizevi etkisiyle Miranda Kerr gibi pek çok ismin favorisi. Ayurveda’da kökleri çok eskilere dayanan ve yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi olan kuru fırçalamanın faydaları arasında yumuşak bir cilt elde etmenin yanı sıra ölü hücrelerden kurtulmak, selüliti azaltmak ve dolaşımı artırmak var. Duş almadan önce her gün korkmadan uygulayabilirsiniz. Nazik hareketlerle fırçalamayı unutmayın.

 

2- Nemi koruyun
Günlük olarak kullandığınız nemlendiricinizle yetinmeyin. Çalışma masanızdaki su sürahinizin yanında yüzde yüz çiçeklerden elde edilen gül, lavanta sularına yer açın. Banyonun sakinleştirici, rahatlatıcı ve stres gibi dış faktörler üzerinde iyileştirici etkileri hepimizin malumu. Evde küvetiniz varsa haftada bir saatinizi banyo kürüne ayırın.

 

3- İyileşin/Modunuzu değiştirin
Aromaterapi: Bitkisel öz yağlarda şifa bulmanın şimdi tam sırası. Aromaterapi yağlarının cilt üzerindeki iyileştirici etkisi bir yana, buhurdanlıkla evinizin havasına da karıştırabilirsiniz. Yasemin, lavanta, biberiye, nane, mavi anemon çiçeği yağı bu şifalı dünyanın sunduğu yüzlerce seçenek arasında.