Vakkorama Paper | Şimdi Rıo’da Olmak Var!
4111
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4111,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Şimdi Rio’da Olmak Var!

 

 

Sıcak kumsallara, yaza dönmeye ne dersiniz? Rio’nun mevsimi geldi. Aralık’tan Mart’a uzanan Rio sezonu, tek başına sahilleriyle bile cazip, her birinde ayrı bir serüven yaşanıyor. Aralarındaki en ünlüsü Copacabana olsa da sörfçüler için Brezilya’daki cennet Joatinga. Hipster’lar gün batımında harika kutlamalara sahne olan Ipanema’da toplanıyor. Barra kumsallarında futbolculara denk gelme ihtimaliniz hayli yüksek. Leblon ise Rio’nun lüks zevklere sahip kesiminin sayfiye yeri.

 

Dünyanın en mavi gökyüzüne sahip olduğu söylenen Rio’daki yerel yaşamını solumak isterseniz, bohem ve cool mahallelerinden Jardim Botanico’da vakit geçirebilirsiniz. Rio’nun Corcovado Tepesi’ndeki ünlü “Kurtarıcı İsa” heykelinin sağ kolunun hemen altında bulunan mahalle, pastel renklerde küçük restoranlara, sanatçı stüdyolarına ve bossa-nova’ya doyabileceğiniz barlara ev sahipliği yapıyor. Kahvaltı için La Bicyclette’i, yemek için sanatçıların buluşma noktası Borogodo’yu ya da nefis taze istiridyeleriyle Jojö’yü tercih edebilirsiniz. Cozy bir bir çay ya da naneli ananas suyu molası için Do Horto, mahallenin favori köşelerinden. Rio’nun modern mutfağının yükselen isimlerinden Pedro Siqueira’nın restoranı Puro da Jardim Botanico’da, kokteyl menüsüyle de seviliyor.

 

Şilili ressam ve seramik sanatçısı Jorge Selaron’un hayatını adadığı, şehrin kültürel mirası olarak kayda geçen mozaik merdiven Escadaria Selaron’u görmek içinse Lapa’ya mutlaka uğrayın. Sanatçının, bir zamanlar şehrin tehlikeli yerlerinden biri olan Santa Terasa’daki tüm yaşantıyı değiştiren eseri, 215 basamaktan ve çevresindeki mozaik kaplamalardan oluşuyor. Rio’nun onursal vatandaşlıkla ödüllendirdiği sanatçının, dünyanın dört bir yanından taşınan fayanslarla (Türkiye’den de izler göreceksiniz) yaptığı merdiven, Rio fotoğraf albümlerinin, vazgeçilmez lokasyonlarından.

Category
LIFESTYLE, SEYAHAT & ŞEHİR