Vakkorama Paper | Sneaker kralı Kanye West’in 1,5 milyar dolarlık hikayesi
4779
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4779,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Sneaker kralı Kanye West’in 1,5 milyar dolarlık hikayesi


Kendi jenerasyonunun en ilham veren yaratıcıları arasında gösterilen Kanye West’in bundan üç yıl kadar önce ağır depresyon ve geçici psikoz bozukluğu gerekçesiyle hastaneye kaldırıldığı dönemi hatırlar mısınız? O günden bugüne, geçirdiği çalkantılı günlerde sağ kalmayı başaran West, 53 milyon borcunu silmekle kalmadı, müzik kariyerine üzerine 1,5 milyar dolarlık bir sneaker krallığı Yeezy’yi kurdu.

 

Forbes dergisinin yeni çıkan Ağustos sayısına verdiği kapak röportajında yaratıcı ve kaotik kimliğini açan West, adını Jay-Z’nin bir şarkısında kendisine seslenirken kullandığı ‘Kanyeezy’den alan markasıyla yükselişini ve çalkantılı dönemlerini tüm çıplaklığıyla anlattı.

 

Tasarım merakının babasının onu götürdüğü autoshow’larda takıntılı hale geldiği Lamborghini Countach ile başladığını söyleyen West, Yeezy’yi de ayakkabıların Lamborghini’si olarak görüyor. Moda sektörüne 2007 yılında A Bathing Ape’e yaptığı oyuncak ayı logolu ayakkabılarla giriş yapan West, Dior Homme, Saint Laurent gibi markaların kreatif direktörlüğünü üstlendi. Bir uçak seyahatinde karşılaştığı Nike CEO’su Mark Parker’a ayakkabı çizimlerini göstermesi sonucu Parker kendisini Air Jordan’ın tasarımcısı Tinker Hatfield ile tanıştırdı ve olaylar gelişti. İlk zamanlarda kendi tasarladığı ayakkabılarla sahne alan West tasarım konusundaki benzersiz bakış açısıyla yükselmeye başladı.

 

Halen Adidas ile işbirliği süren sanatçının çıkardığı son modeli 350 V2 dünyada olduğu gibi Vakkorama’da da dakikalar içinde tükenmişti. West’e göre başarısının en önemli iki etkeni, markasının tüm mülkiyet haklarının hâlâ kendisinde olması ve üretim hacmini sınırlı tutması.

Category
MODA