Vakkorama Paper | Sosyal mesafeye uygun park nasıl olur?
5649
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5649,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Sosyal mesafeye uygun park nasıl olur?

 

Avusturya merkezli stüdyo Precht’in imzasını taşıyan Park de la Distance, parmak izinden ilhamla tasarlanmış labirentli bir park, insanların açık havada sosyal mesafe kuralını çiğnemesini önlüyor.

 

Şu anda kağıt üzerinde olan planlama şu anda şehirlerde durmuş olan park hayatını yeniden hayata geçirecek evrensel bir fikir ve model olarak tasarlandı. 20 dakikalık bir doğa molası için tasarlanan park bitkilerin çevrelediği bi’nevi parkurlardan oluşuyor. Her bir şerit/parkur arasındaki mesafe iki buçuk metrelik mesafeye göre ayarlandı. Yürüyüş alanlarının kızıl granit çakıl taşla kaplı olduğu sosyal mesafeye uygun park planlaması taslağında, değişmeyen tek kural herkesin fiziksel olarak sosyal mesafeye uygun doğayla bir kavuşma yaşaması ve nefes alması. İçerlere doğru ilerledikçe merkezde çeşmelerin olduğu bir bölüm var. Merkez herkesi buluşturan su referansıyla yaşamın kaynağında bir buluşma noktası gibi, ardından dışa doğru kıvrımlarla yürüyüşünüzü sonlandırmanız için sizi dışarı yönlendiriyor.

 

Precht’in imzasını taşıyan Park de la Distance modelinin farklı versiyonlarla önümüzdeki dönemde metropollerin şehir peyzaj ve planlamaları dahilinde değerlendirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Geleceğin fikirleri üzerine kafa yoran mimarlık stüdyosu Precht’i takibe almak için tıklayın.